Označava neposrednu opasnost.
Ako se ona ne izbjegne, posljedice mogu biti smrtonosne ili vrlo teške ozljede.
Označava moguću opasnu situaciju.
Ako se ona ne izbjegne, posljedice mogu biti smrtonosni i najteži oblici ozljeda.
Označava moguću štetnu situaciju.
Ako se ona ne izbjegne, posljedice mogu biti male ili manje ozljede, kao i materijalna šteta.
Označava mogućnost manjkavih rezultata rada i štete na opremi.
Označava neposrednu opasnost.
Ako se ona ne izbjegne, posljedice mogu biti smrtonosne ili vrlo teške ozljede.
Označava moguću opasnu situaciju.
Ako se ona ne izbjegne, posljedice mogu biti smrtonosni i najteži oblici ozljeda.
Označava moguću štetnu situaciju.
Ako se ona ne izbjegne, posljedice mogu biti male ili manje ozljede, kao i materijalna šteta.
Označava mogućnost manjkavih rezultata rada i štete na opremi.
Upute za upotrebu moraju se stalno čuvati na lokaciji upotrebe uređaja. Osim uputa za upotrebu, obavezno je pridržavati se općih i lokalnih propisa o sprečavanju nesreća i zaštiti okoliša.
Sve napomene o sigurnosti i opasnostima na uređajuPoložaje napomena o sigurnosti i opasnostima na uređaju možete pronaći u poglavlju „Općenito” u sklopu uputa za upotrebu uređaja.
Smetnje koje mogu utjecati na sigurnost moraju se ukloniti prije uključivanja uređaja.
Riječ je o vašoj sigurnosti!
Uređaj služi za rad isključivo u svrhe za koje je namijenjen.
Uređaj je namijenjen isključivo za postupke zavarivanja koji su navedeni na natpisnoj pločici.
Svaki drugi oblik upotrebe smatra se nepropisnim. Proizvođač ne snosi odgovornost za tako nastale štete.
Uređaj je namijenjen za pogon u industriji i obrtima. Proizvođač ne odgovara za štete koje nastaju uslijed korištenja u stambenom prostoru.
Za nepotpune ili pogrešne rezultate rada proizvođač također ne preuzima nikakvu odgovornost.
Uređaji velike snage mogu zbog svoje potrošnje električne struje smanjiti energetsku kvalitetu mreže.
To može utjecati na pojedine vrste uređaja na sljedeće načine:*) na svakom priključenju na javnu mrežu
pogledajte Tehničke podatke
U tom slučaju rukovatelj ili korisnik uređaja mora osigurati da je priključenje uređaja dopušteno, eventualno u konzultaciji s poduzećem za opskrbu električnom energijom.
VAŽNO! Potrebno je sigurno uzemljiti mrežni priključak!
Upotreba ili skladištenje uređaja izvan navedenog raspona smatraju se nepropisnim. Proizvođač ne snosi odgovornost za tako nastale štete.
Raspon temperature okolnog zraka:Okolni zrak: ne sadržava prašinu, kiseline, nagrizajuće plinove ili tvari itd.
Maksimalna nadmorska visina: do 2000 m (6561 ft. 8.16 in)
Savjestan rad osoblja u pogledu sigurnosti potrebno je provjeravati u redovitim razmacima.
Prije napuštanja radnog mjesta pobrinite se da ni u vašoj odsutnosti ne može doći do ozljeđivanja osoba ili materijalne štete.
Lokalne odredbe i nacionalne smjernice prilikom priključivanja uređaja na javnu elektroenergetsku mrežu mogu zahtijevati zaštitnu strujnu sklopku.
U tehničkim podacima navedena je vrsta zaštitne strujne sklopke koju za uređaj preporučuje proizvođač.
Uređaj proizvodi maksimalnu razinu buke <80dB(A) (ref. 1pW) prilikom praznog hoda te u fazi hlađenja nakon rada, u skladu s maksimalno dopuštenom radnom točkom prilikom normalnog opterećenja prema normi EN 60974-1.
Vrijednost emisija koja se odnosi na radno mjesto prilikom zavarivanja (i rezanja) nije navedena jer ona ovisi o postupcima i uvjetima okoline. Ona ovisi o najrazličitijim parametrima, kao što su, primjerice, postupak zavarivanja (MIG/MAG, zavarivanje TIG postupkom), odabrana vrsta struje (istosmjerna struja, izmjenična struja), raspon snage, vrsta zavarenog metala, rezonantno ponašanje izratka, okruženju radnog mjesta i ostalima.
Dim koji nastaje pri zavarivanju sadržava plinove i pare koji su opasni za zdravlje.
Dim koji nastaje pri zavarivanju sadržava tvari koje prema retku 118. Međunarodne agencije za istraživanje raka uzrokuju rak.
Primjenjujte precizno usisavanje i usisavanje prostorije.
Ako je moguće, upotrijebite gorionik za zavarivanje s ugrađenim uređajem za usisavanje.
Držite glavu podalje od dima koji nastaje pri zavarivanju i plinova koji nastaju tijekom rada.
Nastali dim i opasne plinoveOsigurajte dovoljno dovoda svježeg zraka. Pobrinite se da u svakom trenutku postoji stopa cirkulacije zraka od najmanje 20 m³ / sat.
Ako ventilacija nije dostatna, upotrebljavajte zavarivačku kacigu s dovodom zraka.
Ako postoje nejasnoće o tome je li kapacitet usisa dovoljan, izmjerene vrijednosti emisije štetnih tvari usporedite s dopuštenim graničnim vrijednostima.
Sljedeće su komponente među ostalim odgovorne za stupanj štetnosti dima koji nastaje prilikom zavarivanja:Stoga se pridržavajte odgovarajućih sigurnosnih podatkovnih listova za materijale i navoda proizvođača za nabrojene komponente.
Preporuke za scenarije izloženosti, mjere za upravljanje rizikom i utvrđivanje radnih uvjeta možete pronaći na web-stranici udruženja European Welding Association u području Health & Safety (https://european-welding.org).
Zapaljive pare (primjerice, pare otapala) držite podalje od područja emitiranja električnog luka.
Ako se ne vrši zavarivanje, zatvorite ventil boce zaštitnog plina ili glavni dovod plina.
Iskakanje iskre može izazvati požare i eksplozije.
Nikada ne zavarujte u blizini zapaljivih materijala.
Zapaljivi materijali moraju biti barem 11 metara (36 ft. 1,07 in.) udaljeni od električnog luka ili poklopljeni provjerenom prekrivnom pločom.
Imajte spremne prikladne, ispitane aparate za gašenje požara.
Iskre i vrući metalni dijelovi mogu dospjeti u okolno područje i kroz male pukotine i otvore. Poduzmite odgovarajuće mjere kako biste spriječili opasnost od ozljeda i požara.
Nemojte zavarivati u područjima u kojima postoji opasnost od požara i eksplozije te na zatvorenim spremnicima, bačvama ili cijevima, ako oni nisu pripremljeni u skladu s odgovarajućim nacionalnim i međunarodnim normama.
Nije dopušteno zavarivati na spremnicima u kojima se skladište / su skladišteni plinovi, pogonska goriva, mineralna ulja i sl. Zbog mogućih ostataka postoji opasnost od eksplozije.
Strujni udar u načelu je opasan po život i može dovesti do smrti.
Ne dodirujte dijelove unutar i izvan uređaja koji su pod naponom.
Prilikom zavarivanja postupkom MIG/MAG i postupkom TIG pod naponom su i žica za zavarivanje, kolut za žicu, valjci za dovod i svi metalni dijelovi koji su povezani sa žicom za zavarivanje.
Dodavač žice uvijek postavljajte na dovoljno izoliranu podlogu ili koristite prikladan, izolirajući prihvatnik za pomicanje žice.
Za prikladnu osobnu zaštitu od potencijala uzemljenja ili mase osigurajte dostatno izolirajuću, suhu podlogu ili pokrivnu ploču. Podloga ili pokrivna ploča u potpunosti moraju pokrivati cijelo područje između tijela i potencijala uzemljenja ili mase.
Svi kabeli i žice moraju biti pričvršćeni, neoštećeni, izolirani i prikladnih dimenzija. Labave spojeve, spaljene, oštećene ili nedovoljno dimenzionirane kabele i žice potrebno je odmah zamijeniti.
Prije svake upotrebe provjerite jesu li priključci za napajanje pričvršćeni na svojem mjestu.
Kod kabela za napajanje s bajonet-priključcima okrenite kabel za napajanje za min. 180° po uzdužnoj osi i osigurajte prednapon.
Kabel ili žice nemojte ovijati oko tijela niti dijelova tijela.
Elektrodu (štapnu elektrodu, volframovu elektrodu, žicu za zavarivanje ...)Između elektroda dvaju aparata za zavarivanje može se na primjer pojaviti dvostruki napon praznog hoda jednog aparata za zavarivanje. Istovremeno dodirivanje potencijala obiju elektroda pod određenim uvjetima može biti opasno po život.
Električar mora redovito provjeravati funkcionalnost zaštitnog vodiča na mrežnim kabelima i kabelima uređaja.
Za propisnu upotrebu uređaja razreda zaštite I potrebna je mreža sa zaštitnim vodičem i utičnim sustavom s kontaktom za zaštitni vodič.
Upotreba uređaja na mreži bez zaštitnog vodiča i utičnici bez kontakta za zaštitni vodič dopuštena je samo ako su zadovoljeni svi nacionalni propisi koji se odnose na zaštitno odvajanje.
U protivnom se takva upotreba smatra grubim nemarom. Proizvođač ne snosi odgovornost za tako nastale štete.
Ako je potrebno, putem prikladnog sredstva osigurajte odgovarajuće uzemljenje radnog komada.
Isključite uređaje koji se ne upotrebljavaju.
U slučaju radova na većim visinama nosite sigurnosni pojas za rad na visini kako biste se osigurali od pada.
Prije rada na uređaju isključite uređaj i izvucite mrežni utikač.
Osigurajte uređaj jasno čitljivom i razumljivom pločom s upozorenjima kako netko ne bi uključio mrežni utikač i ponovno uključio uređaj.
Nakon otvaranja uređaja:Ako su potrebni radovi na dijelovima pod naponom, dogovorite se s drugom osobom da pravovremeno isključi glavnu sklopku.
Osigurajte da je priključna stezaljka izratka čvrsto povezana s izratkom.
Priključnu stezaljku izratka pričvrstite što bliže mjestu koje se zavaruje.
Uređaj postavite tako da dovoljna količina izolacije bude okrenuta prema okolnom električki vodljivom području, primjerice izolacija prema podlozi ili postoljima koja provode električnu struju.
Ako upotrebljavate strujne razdjelnike, prihvatnike s dvije glave, ... pridržavajte se sljedećeg: I elektroda gorionika za zavarivanje / držača elektroda koji se ne upotrebljavaju može provoditi potencijal. Osigurajte da se gorionik za zavarivanje / držač elektroda skladište izolirani na odgovarajući način.
Ako se radi o automatskim MIG/MAG primjenama, žičanu elektrodu do dodavanja žice vodite samo ako je izolirana od bubnja žice za zavarivanje, velikog koluta ili koluta za žicu.
EMC kategorizacija uređaja prema nazivnoj pločici ili tehničkim podacima.
U posebnim slučajevima, unatoč pridržavanju standardiziranih emisijskih graničnih vrijednosti, mogu nastupiti smetnje za predviđeno područje primjene (na primjer ako se na mjestu upotrebe nalaze osjetljivi uređaji ili ako je mjesto upotrebe u blizini radijskih ili televizijskih prijamnika).
U tom slučaju korisnik je obvezan poduzeti mjere za uklanjanje smetnji.
Ne posežite u rotirajuće zupčanike pogona za žicu ili rotirajuće komponente pogona.
Pokrivne ploče i bočne dijelove dopušteno je otvoriti/ukloniti samo tijekom trajanja radova na održavanju i popravaka.
Tijekom radaIzlazak žice za zavarivanje iz gorionika za zavarivanje predstavlja visok rizik od ozljeđivanja (probadanje ruke, ozljeđivanje lica i očiju...).
Stoga gorionik za zavarivanje uvijek držite podalje od tijela (uređaji sa sustavom za dodavanje žice) i upotrebljavajte prikladne zaštitne naočale.
Izradak ne dodirujte tijekom i nakon zavarivanja – postoji opasnost od opeklina.
S ohlađenog izratka može otpasti troska. Stoga i prilikom naknadne obrade izradaka nosite zaštitnu opremu u skladu s propisima i osigurajte odgovarajuću zaštitu za druge osobe.
Gorionik za zavarivanje i ostale komponente opreme s visokim radnim temperaturama ostavite da se ohlade prije nego što budete radili na njima.
U prostorijama u kojima postoji opasnost o požara i eksplozije vrijede posebni propisi
– pridržavajte se odgovarajućih nacionalnih i međunarodnih odredbi.
Izvori struje za radove u prostorijama s povećanom električnom opasnosti (na primjer kotao) moraju biti označeni znakom (Safety). Izvor struje ne smije se međutim nalaziti u takvim prostorijama.
Rashladno sredstvo koje izlazi predstavlja opasnost od opeklina. Prije isključenja priključaka za protok ili povratni tok rashladnog sredstva, isključite rashladni uređaj.
Prilikom rukovanja rashladnim sredstvom pridržavajte se navoda sa sigurnosnog podatkovnog lista rashladnog sredstva. Sigurnosni podatkovni list rashladnog sredstva možete dobiti u svojoj servisnoj službi ili na službenoj stranici proizvođača.
Za transport uređaja dizalicom koristite samo odgovarajuću proizvođačevu opremu za prijenos tereta.
Ako je sustav za dodavanje žice ovješen na dizalicu prilikom zavarivanja, uvijek koristite prikladan, izolirajući ovjes za dodavanje žice (MIG/MAG i TIG uređaji).
Ako je uređaj opremljen remenom ili ručkom za nošenje, oni isključivo služe za transport uređaja rukom. Remen za nošenje nije prikladan za transport uz pomoć dizalice, viličara ili drugog mehaničkog uređaja za podizanje.
Sva sredstva za podizanje (remenje, kopče, lanci,...) koja se koriste zajedno s uređajem ili njegovim komponentama potrebno je redovito provjeravati (na primjer postoje li mehanička oštećenja, korozija ili druge promjene uzrokovane utjecajem okoliša).
Interval i opseg provjere moraju odgovarati barem važećim nacionalnim normama i smjernicama.
Postoji opasnost od neopaženog istjecanja zaštitnog plina bez boje i mirisa u slučaju upotrebe adaptera za priključak za zaštitni plin. Navoje adaptera na strani uređaja za priključivanje zaštitnog plina potrebno je prije montaže zabrtviti pomoću prikladne teflonske trake.
Po potrebi koristite filtre!
Boce zaštitnog plina sadrže plin pod tlakom i u slučaju oštećenja mogu eksplodirati. Budući da su boce zaštitnog plina sastavni dio opreme za zavarivanje, potrebno je jako oprezno rukovati njima.
Boce zaštitnog plina sa zabrtvljenim plinom zaštitite od previsoke temperature, mehaničkih udaraca, troske, otvorenog plamena, iskri i električnih lukova.
Boce zaštitnog plina montirajte okomito i pričvrstite u skladu s uputama kako se ne bi mogle prevrnuti.
Boce zaštitnog plina držite podalje od krugova zavarivanja ili drugih električnih strujnih krugova.
Nikad nemojte objesiti gorionik za zavarivanje na bocu zaštitnog plina.
Nikad nemojte elektrodom dodirivati bocu zaštitnog plina.
Opasnost od eksplozije – nikad nemojte zavarivati na boci zaštitnog plina koja je pod tlakom.
Uvijek koristite samo prikladne boce zaštitnog plina i odgovarajući prikladni pribor (regulator, crijeva i priključke...) za svaku primjenu. Boce zaštitnog plina i pribor koristite samo ako su u dobrom stanju.
Ako je ventil boce zaštitnog plina otvoren, okrenite lice od ispusta.
Ako se ne zavaruje, zatvorite ventil boce zaštitnog plina.
Ako boca zaštitnog plina nije priključena, ostavite poklopac na ventilu boce zaštitnog plina.
Pridržavajte se navoda proizvođača te odgovarajućih nacionalnih i međunarodnih odredaba za boce zaštitnog plina i dijelove pribora.
Opasnost od gušenja nekontrolirano izlazećim zaštitnim plinom
Zaštitni je plin bezbojan i bezmirisan i može pri izlasku potisnuti kisik iz okolnog zraka.
Putem internih uputa i kontrola osigurajte da je okruženje radnog mjesta uvijek čisto i pregledno.
Uređaj postavljajte i upotrebljavajte isključivo u skladu sa stupnjem IP zaštite navedenim na označnoj pločici.
Prilikom postavljanja uređaja osigurajte slobodni prostor oko uređaja od 0,5 m (1 ft. 7,69 in.) kako bi hladni zrak mogao slobodno ulaziti i izlaziti.
Pobrinite se prilikom transporta uređaja da se pridržavate svih važećih nacionalnih i regionalnih smjernica i propisa za sprečavanje nesreća. To osobito vrijedi za smjernice koje se odnose na opasnosti prilikom transporta i otpremanja.
Ne podižite i ne transportirajte aktivne uređaje. Isključite uređaje prije transporta i podizanja!
Prije svakog transporta uređaja u potpunosti ispustite rashladno sredstvo te demontirajte sljedeće komponente:Prije stavljanja u pogon, nakon transporta obvezno provjerite vizualnim pregledom postoje li oštećenja na uređaju. Neka sva moguća oštećenja popravi obučeno servisno osoblje prije stavljanja u pogon.
Prije uključivanja uređaja popravite sigurnosne uređaje koji ne funkcioniraju u potpunosti.
Sigurnosni uređaji nikada se ne smiju izbjegavati niti staviti izvan pogona.
Prije uključivanja uređaja osigurajte da nitko nije u opasnosti.
Barem jednom tjedno provjerite postoje li na uređaju izvana vidljiva oštećenja i provjerite funkcionalnost sigurnosnih uređaja.
Bocu zaštitnog plina uvijek dobro pričvrstite i u slučaju transporta uređaja dizalicom prethodno je skinite.
Samo je originalno rashladno sredstvo proizvođača zbog njegovih svojstava (električna vodljivost, zaštita od smrzavanja, kompatibilnost s materijalom, gorivost...) prikladno za upotrebu u našim uređajima.
Upotrebljavajte samo prikladno originalno rashladno sredstvo proizvođača.
Originalno rashladno sredstvo proizvođača nemojte miješati s drugim rashladnim sredstvima.
Na rashladni krug priključite samo komponente sustava proizvođača.
Ako u slučaju korištenja drugim komponentama sustava ili drugim rashladnim sredstvima dođe do oštećenja, proizvođač ne odgovara za njih i prestaju vrijediti svi jamstveni zahtjevi.
Rashladno sredstvo FCL 10/20 nije zapaljivo. Rashladno sredstvo na bazi etanola pod određenim je uvjetima zapaljivo. Rashladno sredstvo transportirajte samo u zatvorenim originalnim spremnicima i držite ih podalje od izvora zapaljenja
Istrošeno rashladno sredstvo stručno odložite u skladu s nacionalnim i međunarodnim propisima. Sigurnosni podatkovni list rashladnog sredstva možete dobiti u svojoj servisnoj službi ili na službenoj stranici proizvođača.
U rashlađenom sustavu prije svakog početka zavarivanja provjerite razinu rashladnog sredstva.
Za dijelove trećih strana ne može se jamčiti da su osmišljeni i izrađeni u skladu sa zahtjevima i sigurnosnim propisima.
Vijci kućišta predstavljaju veze za zaštitne vodiče za uzemljenje dijelova kućišta.
Uvijek koristite odgovarajući broj originalnih vijaka kućišta s navedenim okretnim momentom.
Proizvođač preporučuje da se najmanje svakih 12 mjeseci provede sigurnosno-tehnička provjera.
Unutar istog intervala od 12 mjeseci proizvođač preporučuje kalibriranje sustava za zavarivanje.
Preporučuje se da ovlašteni električar provede sigurnosno-tehničku provjeruPrilikom sigurnosno-tehničke provjere potrebno je pridržavati se odgovarajućih međunarodnih i nacionalnih normi i smjernica.
Više informacija o sigurnosno-tehničkoj provjeri i kalibriranju možete dobiti u svojoj servisnoj službi. Ondje možete dobiti i potrebnu dokumentaciju.
Otpadna električna i elektronička oprema mora se odvojeno prikupljati u skladu s direktivom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom i reciklirati na ekološki prihvatljiv način. Rabljene uređaje potrebno je vratiti dobavljaču ili predati lokalnom ovlaštenom sustavu prikupljanja i zbrinjavanja. Pravilno zbrinjavanje otpadnih uređaja potiče održivo recikliranje resursa i sprječava negativne posljedice na zdravlje i okoliš.
Ambalažni materijaliUređaji s CE oznakom ispunjavaju osnovne zahtjeve Direktive o niskonaponskoj i elektromagnetskoj kompatibilnosti (npr. relevantne norme proizvoda iz serije normi EN 60 974).
Fronius International GmbH izjavljuje da je uređaj u skladu s Direktivom 2014/53/EU. Potpuni tekst EU izjave o sukladnosti možete pronaći na sljedećoj internetskoj adresi: http://www.fronius.com
Uređaji s CSA kontrolnim znakom ispunjavaju zahtjeve relevantnih normi za Kanadu i SAD.
Korisnik je odgovoran za stvaranje pričuvne kopije promjena tvorničkih postavki. Proizvođač ne snosi odgovornost u slučaju brisanja osobnih postavki.
Proizvođač zadržava autorska prava za ove upute za upotrebu.
Tekst i ilustracije odgovaraju tehničkom stanju u vrijeme tiskanja. Zadržavamo pravo na izmjene.
Bit ćemo vam zahvalni na prijedlozima za poboljšanje i napomenama o pogreškama u uputama za upotrebu.
Kod izvora struje TransSteel (TSt) 2200 radi se o potpuno digitaliziranom izvoru struje kojim se upravlja mikroprocesorom.
Izvor struje izrađen je za zavarivanje mlazom i može se upotrebljavati za sljedeće postupke zavarivanja:Središnja upravljačka i regulacijska jedinica izvora struje povezana je s digitalnim procesorom signala. Središnja upravljačka i regulacijska jedinica te signalni procesor upravljaju cijelim postupkom zavarivanja.
Tijekom postupka zavarivanja kontinuirano se mjere stvarni podaci, odmah se reagira na promjene. Regulacijski algoritmi osiguravaju da će se zadržati željeno zadano stanje.
Kod izvora struje TransSteel (TSt) 2200 radi se o potpuno digitaliziranom izvoru struje kojim se upravlja mikroprocesorom.
Izvor struje izrađen je za zavarivanje mlazom i može se upotrebljavati za sljedeće postupke zavarivanja:Središnja upravljačka i regulacijska jedinica izvora struje povezana je s digitalnim procesorom signala. Središnja upravljačka i regulacijska jedinica te signalni procesor upravljaju cijelim postupkom zavarivanja.
Tijekom postupka zavarivanja kontinuirano se mjere stvarni podaci, odmah se reagira na promjene. Regulacijski algoritmi osiguravaju da će se zadržati željeno zadano stanje.
Kod izvora struje TransSteel (TSt) 2200 radi se o potpuno digitaliziranom izvoru struje kojim se upravlja mikroprocesorom.
Izvor struje izrađen je za zavarivanje mlazom i može se upotrebljavati za sljedeće postupke zavarivanja:Središnja upravljačka i regulacijska jedinica izvora struje povezana je s digitalnim procesorom signala. Središnja upravljačka i regulacijska jedinica te signalni procesor upravljaju cijelim postupkom zavarivanja.
Tijekom postupka zavarivanja kontinuirano se mjere stvarni podaci, odmah se reagira na promjene. Regulacijski algoritmi osiguravaju da će se zadržati željeno zadano stanje.
Izvor struje raspolaže sigurnosnom funkcijom „Ograničenje na ograničenju snage”.
Ta je funkcija na raspolaganju samo kod postupka zavarivanja MIG/MAG standardno-sinergijsko zavarivanje.
Način funkcioniranja:
da biste spriječili gašenje električnog luka tijekom zavarivanja na ograničenju snage izvora struje, izvor struje po potrebi smanjuje snagu zavarivanja. Do sljedećeg početka zavarivanja / do sljedeće promjene parametara na upravljačkoj se ploči prikazuju smanjeni parametri.
Čim funkcija postane aktivna, na upravljačkoj ploči treperi prikaz za parametar brzine žice.
Treperenje je kontinuirano do sljedećeg početka zavarivanja ili do sljedeće promjene parametra.
Na izvoru struje nalaze se upozorenja i sigurnosni simboli. Ta upozorenja i sigurnosni simboli ne smiju se ukloniti ni premazati bojom. Napomene i simboli upozoravaju na nepravilno rukovanje koje može izazvati teške tjelesne ozljede i materijalnu štetu.
Uređaji kojima je prošao vijek trajanja ne smiju se odlagati zajedno s kućnim otpadom, već u skladu sa sigurnosnim propisima.
Ne posežite u rotirajuće zupčanike pogona za žicu ili rotirajuće komponente pogona.
Pokrivne ploče i bočne dijelove dopušteno je otvoriti/ukloniti samo tijekom trajanja radova na održavanju i popravaka.
Pri određenim izvedbama uređaja, na njemu se nalaze upozorenja.
Raspored simbola može biti različit.
! | Upozorenje! Pažnja! Simboli predstavljaju moguće opasnosti. |
A | Valjci za dovod mogu ozlijediti prste. |
B | Žica za zavarivanje i dijelovi pogona tijekom rada nalaze se pod naponom zavarivanja. Držite ruke i metalne predmete dalje od njih! |
1. | Strujni udar može biti smrtonosan. |
1.1 | Nosite suhe, izolirajuće rukavice. Ne dodirujte žičanu elektrodu golim rukama. Ne nosite mokre ili oštećene rukavice. |
1.2 | Kao zaštitu od električnog udara upotrijebite podlogu koja pruža izolaciju od tla i radnog područja. |
1.3 | Prije rada na uređaju isključite uređaj i izvucite mrežni utikač ili prekinite opskrbu strujom. |
2. | Udisanje dima koji nastaje pri zavarivanju može biti štetno za zdravlje. |
2.1 | Držite glavu podalje od dima koji nastaje pri zavarivanju. |
2.2 | Upotrijebite prisilno prozračivanje ili lokalno usisavanje kako biste uklonili dim koji nastaje pri zavarivanju. |
2.3 | Dim koji nastaje pri zavarivanju uklonite ventilatorom. |
3 | Iskre nastale zavarivanjem mogu prouzročiti eksploziju ili požar. |
3.1 | Držite gorive materijale dalje od postupka zavarivanja. Ne zavarujte u blizini zapaljivih materijala. |
3.2 | Iskre nastale zavarivanjem mogu prouzročiti požar. Na raspolaganju morate imati aparat za gašenje požara. Po potrebi osigurajte prisutnost osobe za nadzor koja može rukovati aparatom za gašenje požara. |
3.3 | Ne zavarujte na kantama ili zatvorenim spremnicima. |
4. | Zrake električnog luka mogu opeći oči i ozlijediti kožu. |
4.1 | Nosite pokrivalo za glavu i zaštitne naočale. Upotrebljavajte zaštitu za sluh i nosite ovratnik s gumbom. Nosite zavarivačku kacigu s ispravnim premazom. Nosite prikladnu zaštitnu odjeću na cijelom tijelu. |
5. | Prije rada na stroju ili prije zavarivanja: Educirajte se za rad na uređaju i pročitajte upute! |
6. | Nemojte ukloniti ili prebojiti naljepnicu s upozorenjima. |
* | Proizvođačev narudžbeni broj naljepnice |
Zbog ažuriranja softvera na uređaju mogu biti dostupne funkcije koje nisu opisane u ovim uputama za upotrebu ili obratno.
Zbog toga se pojedine slike na upravljačkim elementima na uređaju mogu razlikovati. Način djelovanja tih upravljačkih elemenata ipak je jednak.
Zbog ažuriranja softvera na uređaju mogu biti dostupne funkcije koje nisu opisane u ovim uputama za upotrebu ili obratno.
Zbog toga se pojedine slike na upravljačkim elementima na uređaju mogu razlikovati. Način djelovanja tih upravljačkih elemenata ipak je jednak.
Zbog ažuriranja softvera na uređaju mogu biti dostupne funkcije koje nisu opisane u ovim uputama za upotrebu ili obratno.
Zbog toga se pojedine slike na upravljačkim elementima na uređaju mogu razlikovati. Način djelovanja tih upravljačkih elemenata ipak je jednak.
Opasnost od nepravilnog rukovanja i neispravno izvedenih radova.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
S razumijevanjem pročitajte ovaj dokument.
S razumijevanjem pročitajte ove upute za upotrebu komponenti sustava, a posebno sigurnosne propise.
(1) | Prikaz Točkasto zavarivanje Prikaz Točkasto zavarivanje svijetli kada:
|
(2) | Prikaz Zavarivanje u intervalima s 2 takta Prikaz Zavarivanje u intervalima s 2 takta svijetli:
|
(3) | Prikaz Zavarivanje u intervalima s 4 takta Prikaz Zavarivanje u intervalima s 4 takta svijetli:
|
(4) | Prikaz HOLD Nakon svakog kraja zavarivanja spremaju se trenutačne ostvarene vrijednosti struje zavarivanja i napona zavarivanja – svijetli prikaz HOLD |
(5) | Prikaz Prijelazni električni luk Između kratkog električnog luka i štrcajućeg električnog luka nastaje prijelazni električni luk opterećen prskotinama. Kako bi se uputilo na to kritično mjesto, svijetli indikator Prijelazni električni luk |
(6) | Tipka Odabir parametara zavarivanja slijeva za odabir sljedećih parametara Kada se parametar odabere, svijetli odgovarajući indikator. Debljina lima u mm ili in (sinergijski parametar)1 Ako primjerice nije poznata struja zavarivanja koju treba odabrati, dovoljan je unos debljine lima. Unošenjem jednog sinergijskog parametra ostali se sinergijski parametri automatski namještaju. Struja zavarivanja u amperima (sinergijski parametar)1 Prije početka zavarivanja automatski se prikazuje indikativna vrijednost koja proizlazi iz programiranih parametara zavarivanja. Tijekom postupka zavarivanja prikazuje se trenutačna vrijednost. Brzina žice u m/min ili ipm (sinergijski parametar)1 |
1 Ako je odabran ovaj parametar, kod postupka zavarivanja MIG/MAG standardno sinergijsko zavarivanje na temelju sinergijske funkcije, automatski se namještaju i svi ostali parametri za sinergiju.
(7) | Tipka Odabir parametara zavarivanja zdesna za odabir sljedećih parametara Kada se parametar odabere, svijetli odgovarajući indikator. Ispravak duljine električnog luka za ispravak duljine električnog luka Napon zavarivanja u V (sinergijski parametar)1 Prije početka zavarivanja automatski se prikazuje indikativna vrijednost koja proizlazi iz programiranih parametara zavarivanja. Tijekom postupka zavarivanja prikazuje se trenutačna vrijednost. Dinamika za utjecanje na dinamiku kratkog spoja u trenutku prijenosa kapljica – ... čvršći i stabilniji električni luk 0 ... neutralni električni luk + ... meki električni luk s malo prskotina Real Energy Input (stvarni unos energije)2 za prikaz energije koja je uložena u zavarivanje |
1 Ako je odabran ovaj parametar, kod postupka zavarivanja MIG/MAG standardno sinergijsko zavarivanje na temelju sinergijske funkcije, automatski se namještaju i svi ostali parametri za sinergiju.
2 Ovaj parametar može se odabrati samo kada je parametar EnE na 2. razini izbornika postavki postavljen na ON (uključeno).
Tijekom zavarivanja vrijednost se kontinuirano povećava, u skladu s dobiti energije koja se kontinuirano povećava.
Do sljedećeg početka zavarivanja ili ponovnog uključivanja izvora struje krajnja vrijednost ostaje spremljena nakon kraja zavarivanja – svijetli prikaz HOLD.
(8) | Tipka za provjeru plina Za podešavanje potrebne količine plina na regulatoru tlaka plina / da bi se paket crijeva za gorionik za zavarivanje ispunio zaštitnim plinom. Pritiskanjem tipke za provjeru plina zaštitni plin istječe 30 sekundi. Ponovnim pritiskom postupak se prijevremeno zaustavlja. |
(9) | Okretni gumb prema lijevo za promjenu parametara debljine lima, struje zavarivanja i brzine žice, kao i za primjenu parametara u izborniku za postavljanje |
(10) | Tipka Uvlačenje žice za uvlačenje žice bez plina u paketu crijeva za gorionik za zavarivanje. dok se tipka drži pritisnutom, pogon za žicu radi s brzinom uvlačenja žice |
(11) | Okretni gumb prema desno za promjenu parametara ispravka duljine električnog luka, napona zavarivanja i dinamike, kao i za primjenu parametara u izborniku za postavljanje |
(12) | Tipka Vrsta materijala za odabir korištenih dodatnih materijala |
(13) | Tipka za memoriranje 1 za spremanje jednog EasyJoba |
(14) | Tipka Način rada za odabir načina rada |
(15) | Tipka Promjer žice za odabir korištenog promjera žice |
(16) | Tipka za memoriranje 2 za spremanje jednog EasyJoba |
(17) | Tipka Postupak zavarivanja za odabir postupka zavarivanja MANUAL = MIG/MAG standardno ručno zavarivanje SYNERGIC = MIG/MAG standardno sinergijsko zavarivanje STICK = ručno elektrolučno zavarivanje TIG = zavarivanje TIG postupkom |
(18) | Tipka Zaštitni plin za odabir korištenog zaštitnog plina |
Kako bi se spriječile nehotične izmjene postavki na upravljačkoj ploči, moguće je aktivirati zaključavanje tipkovnice. Dok god je aktivno zaključavanje tipkovnice
Zaključavanje tipkovnice je aktivirano:
na prikazu se pojavljuje poruka „CLO | SEd”.
Zaključavanje tipkovnice je deaktivirano:
na prikazu se pojavljuje poruka „OP | En”.
Opasnost od nepravilnog rukovanja i neispravno izvedenih radova.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
S razumijevanjem pročitajte ovaj dokument.
S razumijevanjem pročitajte ove upute za upotrebu komponenti sustava, a posebno sigurnosne propise.
Opasnost od nepravilnog rukovanja i neispravno izvedenih radova.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
S razumijevanjem pročitajte ovaj dokument.
S razumijevanjem pročitajte ove upute za upotrebu komponenti sustava, a posebno sigurnosne propise.
(1) | Priključak gorionika za zavarivanje za prihvat gorionika za zavarivanje |
(2) | (-) Utičnica za struju s bajunetnim zaporom služi za:
|
(3) | priključak TMC (TIG Multi Connector) do priključka za napajanje tijela gorionika za TIG |
(4) | (+) Utičnica za struju s bajunetnim zaporom služi za:
|
(5) | Otvori za prozračivanje (otvori za izlaz zraka) za hlađenje uređaja |
(6) | Izmjenjivač polova za odabir potencijala zavarivanja koji se nalazi na gorioniku za zavarivanje MIG/MAG |
(7) | priključak zaštitnog plina MIG/MAG za opskrbu zaštitnim plinom priključka gorionika za zavarivanje (1) |
(8) | Mrežna sklopka za uključivanje i isključivanje izvora struje |
(9) | Otvori za prozračivanje (otvori za ulaz zraka) za hlađenje uređaja, filtar za zrak nalazi se iza |
(10) | Mrežni kabel s vlačnim rasterećenjem nije unaprijed montirana kod svih varijanti uređaja |
(11) | priključak zaštitnog plina TIG za opskrbu zaštitnim plinom priključka (-) utičnice za struju (2) |
(1) | prihvatnik za kolut za žicu D100 s kočnicom za prihvat standardnih kolutova za žicu s promjerom od maks. 100 mm (3,94 in.) |
(2) | prihvatnik za kolut za žicu D200 s kočnicom za prihvat standardiziranih kolutova za žicu s promjerom od maks. 200 mm (7,87 in.) i težinom do maks. 6,8 kg (14,99 Ibs.) |
(3) | Pogon s 2 valjka |
Opasnost od nepravilnog rukovanja i neispravno izvedenih radova.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Sve radove i funkcije opisane u ovom dokumentu smije obavljati samo tehnički educirano stručno osoblje.
S razumijevanjem u cijelosti pročitajte ovaj dokument.
S razumijevanjem pročitajte sve sigurnosne propise i dokumentaciju za korisnika ovog uređaja i svih komponenti sustava.
Opasnost od nepravilnog rukovanja i neispravno izvedenih radova.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Sve radove i funkcije opisane u ovom dokumentu smije obavljati samo tehnički educirano stručno osoblje.
S razumijevanjem u cijelosti pročitajte ovaj dokument.
S razumijevanjem pročitajte sve sigurnosne propise i dokumentaciju za korisnika ovog uređaja i svih komponenti sustava.
Opasnost od nepravilnog rukovanja i neispravno izvedenih radova.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Sve radove i funkcije opisane u ovom dokumentu smije obavljati samo tehnički educirano stručno osoblje.
S razumijevanjem u cijelosti pročitajte ovaj dokument.
S razumijevanjem pročitajte sve sigurnosne propise i dokumentaciju za korisnika ovog uređaja i svih komponenti sustava.
Izvor struje namijenjen je isključivo ručnom zavarivanju MIG/MAG postupkom, ručnom zavarivanju štapnim elektrodama i zavarivanju TIG postupkom.
Svaki drugi oblik upotrebe smatra se nepropisnim.
Proizvođač ne snosi odgovornost za tako nastale štete.
Uređaj je prema IP zaštiti IP23 moguće postaviti na otvoreni prostor i pogoniti ga.
Potrebno je izbjegavati neposredno djelovanje vlage (npr. putem kiše).
Opasnost od prevrtanja ili pada predmeta.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Uređaj uvijek postavite na ravnu i čvrstu podlogu tako da bude stabilan.
Opasnost od električne struje uslijed prašine u uređaju koja provodi električnu energiju.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Uređaj smije raditi samo kad je montiran filtar za zrak. Filtar za zrak predstavlja bitni sigurnosni uređaj za postizanje IP zaštite IP 23.
Kanal za prozračivanje predstavlja bitan sigurnosni uređaj. Pri odabiru mjesta postavljanja pripazite da rashladni zrak neometano može ulaziti ili izlaziti kroz otvore za prozračivanje na prednjoj i stražnjoj strani uređaja. Prašina (npr. tijekom brušenja) koja pada, a koja vodi električnu energiju, ne smije biti usisana u uređaj.
Uređaji su namijenjeni za mrežni napon koji je naveden na nazivnoj pločici. Ako mrežni kabel ili mrežni utikač nisu postavljeni na vašoj izvedbi uređaja, njih je potrebno montirati u skladu s nacionalnim standardima. Osiguranje glavnog voda moguće je pronaći u tehničkim podacima.
Opasnost zbog električnih instalacija nedovoljnih dimenzija.
Posljedica može biti materijalna šteta.
Glavni vod te njegovo osiguranje potrebno je postaviti u skladu s postojećom opskrbom strujom.
Vrijede tehnički podaci na nazivnoj pločici.
Izvor struje prikladan je za upotrebu s generatorom.
Za dimenzioniranje potrebne snage generatora potrebna je maksimalna prividna snaga S1max izvora struje.
Maksimalna prividna snaga S1max izvora struje izračunava se na sljedeći način:
S1max = I1max x U1
I1max i U1 prema nazivnoj pločici uređaja ili tehničkim podacima.
Potrebna prividna snaga generatora SGEN izračunava se prema sljedećoj empirijskoj formuli:
SGEN = S1max x 1,35
Ako se ne zavaruje punom snagom, moguće je koristiti manji generator.
Prividna snaga generatora SGEN ne smije biti manja od maksimalne prividne snage S1max izvora struje!
Pri radu jednofaznih uređaja na trofaznim generatorima pripazite na to da navedena prividna snaga generatora često može stajati na raspolaganju samo kao zbroj svih triju faza generatora. Po potrebi od proizvođača generatora pribavite dodatne informacije o snazi pojedinačnih faza generatora.
Navedeni napon generatora ne smije ni u kom slučaju biti ispod ili iznad raspona tolerancije mrežnog napona.
Podaci o toleranciji mrežnog napona nalaze se u odjeljku „Tehnički podaci”.
Izvor struje prikladan je za upotrebu s generatorom.
Za dimenzioniranje potrebne snage generatora potrebna je maksimalna prividna snaga S1max izvora struje.
Maksimalna prividna snaga S1max izvora struje izračunava se na sljedeći način:
S1max = I1max x U1
I1max i U1 prema nazivnoj pločici uređaja ili tehničkim podacima.
Potrebna prividna snaga generatora SGEN izračunava se prema sljedećoj empirijskoj formuli:
SGEN = S1max x 1,35
Ako se ne zavaruje punom snagom, moguće je koristiti manji generator.
Prividna snaga generatora SGEN ne smije biti manja od maksimalne prividne snage S1max izvora struje!
Pri radu jednofaznih uređaja na trofaznim generatorima pripazite na to da navedena prividna snaga generatora često može stajati na raspolaganju samo kao zbroj svih triju faza generatora. Po potrebi od proizvođača generatora pribavite dodatne informacije o snazi pojedinačnih faza generatora.
Navedeni napon generatora ne smije ni u kom slučaju biti ispod ili iznad raspona tolerancije mrežnog napona.
Podaci o toleranciji mrežnog napona nalaze se u odjeljku „Tehnički podaci”.
Mrežni osigurač postavljen na izvoru struje ograničava struju koju izvor struje povlači s mreže, a time i moguću struju zavarivanja. Time se sprječava trenutačno otpuštanje automatskog osigurača (npr. u sigurnosnom prstenu).
Ovisno o mrežnom naponu i upotrijebljenim automatskim osiguračima, na izvoru struje može se odabrati željeni mrežni osigurač.
Tablica u nastavku pokazuje pri kojim mrežnim naponima i sigurnosnim vrijednostima dolazi do ograničenja struje zavarivanja.
TransSteel 2200:
Mrežni napon | Ograničenje struje zavarivanja |
---|---|
230 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
230 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
230 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
TransSteel 2200 MV:
Mrežni napon | Ograničenje struje zavarivanja |
---|---|
120 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
120 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
120 V | Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
120 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
120 V | Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
230 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
230 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
230 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
240 V | Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
* | 100%-tni podaci = vremenski neograničeno zavarivanje, bez faza hlađenja. |
Podaci za struju zavarivanja vrijede u slučaju temperature okoline od 40 °C (104 °F).
Sigurnosno isključivanje sprječava otpuštanje automatskog osigurača pri višim snagama zavarivanja. Sigurnosno isključivanje određuje moguće trajanje zavarivanja bez pojave otpuštanja automatskog osigurača. Ako uslijed prekoračenja unaprijed izračunatog vremena zavarivanja dođe do isključenja struje zavarivanja, pojavljuje se prikaz servisnog koda „toF“. Pokraj prikaza „toF“ odmah se pokreće odbrojavanje kao prikaz preostalog vremena čekanja, sve do ponovne uspostave spremnosti za zavarivanje izvora struje. Nakon toga se poruka briše, a izvor struje ponovno je spreman za rad.
Ovisno o namještenoj zaštiti, sigurnosno isključivanje ograničava maksimalne struje pojedinačnog procesa. Stoga može doći do toga da se spremljene radne točke više ne mogu zavarivati, ako su spremljene prije namještanja zaštite.
Ako se zavarivanje provodi s takvom radnom točkom, izvor struje radit će na graničnoj vrijednosti odabrane zaštite – ograničenje snage je aktivno. Radna točka treba se ponovno spremiti u skladu s ograničenjem struje.
Mrežni osigurač postavljen na izvoru struje ograničava struju koju izvor struje povlači s mreže, a time i moguću struju zavarivanja. Time se sprječava trenutačno otpuštanje automatskog osigurača (npr. u sigurnosnom prstenu).
Ovisno o mrežnom naponu i upotrijebljenim automatskim osiguračima, na izvoru struje može se odabrati željeni mrežni osigurač.
Tablica u nastavku pokazuje pri kojim mrežnim naponima i sigurnosnim vrijednostima dolazi do ograničenja struje zavarivanja.
TransSteel 2200:
Mrežni napon | Ograničenje struje zavarivanja |
---|---|
230 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
230 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
230 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
TransSteel 2200 MV:
Mrežni napon | Ograničenje struje zavarivanja |
---|---|
120 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
120 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
120 V | Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
120 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
120 V | Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
230 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
230 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
230 V
| Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
240 V | Zavarivanje MIG/MAG postupkom: |
* | 100%-tni podaci = vremenski neograničeno zavarivanje, bez faza hlađenja. |
Podaci za struju zavarivanja vrijede u slučaju temperature okoline od 40 °C (104 °F).
Sigurnosno isključivanje sprječava otpuštanje automatskog osigurača pri višim snagama zavarivanja. Sigurnosno isključivanje određuje moguće trajanje zavarivanja bez pojave otpuštanja automatskog osigurača. Ako uslijed prekoračenja unaprijed izračunatog vremena zavarivanja dođe do isključenja struje zavarivanja, pojavljuje se prikaz servisnog koda „toF“. Pokraj prikaza „toF“ odmah se pokreće odbrojavanje kao prikaz preostalog vremena čekanja, sve do ponovne uspostave spremnosti za zavarivanje izvora struje. Nakon toga se poruka briše, a izvor struje ponovno je spreman za rad.
Ovisno o namještenoj zaštiti, sigurnosno isključivanje ograničava maksimalne struje pojedinačnog procesa. Stoga može doći do toga da se spremljene radne točke više ne mogu zavarivati, ako su spremljene prije namještanja zaštite.
Ako se zavarivanje provodi s takvom radnom točkom, izvor struje radit će na graničnoj vrijednosti odabrane zaštite – ograničenje snage je aktivno. Radna točka treba se ponovno spremiti u skladu s ograničenjem struje.
Opasnost zbog nepotpuno umetnutog gorionika za zavarivanje.
Može doći do materijalnih oštećenja na uređaju.
Pobrinite se da se nakon umetanja gorionik za zavarivanje nalazi u ispravnom krajnjem položaju.
Opasnost zbog nepričvršćenog gorionika za zavarivanje.
Može doći do materijalnih oštećenja na uređaju.
Gorionik za zavarivanje uvijek je potrebno pritegnuti upotrebom navedenog zateznog momenta.
Opasnost zbog nepotpuno umetnutog gorionika za zavarivanje.
Može doći do materijalnih oštećenja na uređaju.
Pobrinite se da se nakon umetanja gorionik za zavarivanje nalazi u ispravnom krajnjem položaju.
Opasnost zbog nepričvršćenog gorionika za zavarivanje.
Može doći do materijalnih oštećenja na uređaju.
Gorionik za zavarivanje uvijek je potrebno pritegnuti upotrebom navedenog zateznog momenta.
Opasnost zbog nepotpuno umetnutog gorionika za zavarivanje.
Može doći do materijalnih oštećenja na uređaju.
Pobrinite se da se nakon umetanja gorionik za zavarivanje nalazi u ispravnom krajnjem položaju.
Opasnost zbog nepričvršćenog gorionika za zavarivanje.
Može doći do materijalnih oštećenja na uređaju.
Gorionik za zavarivanje uvijek je potrebno pritegnuti upotrebom navedenog zateznog momenta.
Kako bi se zajamčila optimalna isporuka žičane elektrode, valjci za dovod moraju biti prilagođeni promjeru žice koja se zavaruje i slitini žice.
Opasnost zbog opružnog djelovanja namotane žičane elektrode.
Može doći do ozljeda.
Pri umatanju žičane elektrode u pogon za žicu, čvrsto držite kraj žičane elektrode.
Priključivanje mrežnog kabela na izvor struje potrebno je samo kod višenaponskih izvora struje.
Opasnost zbog neočekivanog ispadanja žičane elektrode pri uvlačenju žice.
Može doći do ozljeda.
upotrebljavajte odgovarajuće zaštitne naočale
Vrh gorionika za zavarivanje držite podalje od lica i tijela
Vrh gorionika za zavarivanje nemojte usmjeravati prema osobama
pripazite da žičane elektrode ne dodiruju dijelove koji provode električnu struju ili su uzemljeni (npr. kućište...)
Opasnost od pada boca za plin.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Boce za plin postavite na ravnu i čvrstu podlogu tako da su stabilne.
osigurajte boce za plin od prevrtanja
Pridržavajte se sigurnosnih propisa proizvođača boca za plin.
Rizik zbog pogrešno priključenih izmjenjivača polova.
Posljedica mogu biti slaba svojstva zavarivanja.
Izmjenjivač polova priključite u skladu s upotrijebljenom žičanom elektrodom. Informacije o tome treba li žičanu elektrodu zavariti na (+) ili (-) nalazi se na pakiranju žičane elektrode
D200 Prihvatnik za kolut za žicu:
Pri prvom puštanju u pogon i nakon svake izmjene koluta za žicu namjestite kočnicu. Ovdje postupite kako je opisano u sljedećem odjeljku Namještanje kočnice prihvatnika za kolut za žicu D200.
D100 prihvatnik za kolut za žicu:
Pri prvom puštanju u pogon i nakon svake izmjene koluta za žicu namjestite kočnicu. Ovdje postupite kako je opisano u sljedećem odjeljku Namještanje kočnice prihvatnika za kolut za žicu D100.
Nakon otpuštanja tipke gorionika (kraj zavarivanja, zaustavljanje uvlačenja žice) kolut za žicu ne bi se trebao namatati.
Ako je to slučaj, postavite kočnicu.
D200 Prihvatnik za kolut za žicu:
Pri prvom puštanju u pogon i nakon svake izmjene koluta za žicu namjestite kočnicu. Ovdje postupite kako je opisano u sljedećem odjeljku Namještanje kočnice prihvatnika za kolut za žicu D200.
D100 prihvatnik za kolut za žicu:
Pri prvom puštanju u pogon i nakon svake izmjene koluta za žicu namjestite kočnicu. Ovdje postupite kako je opisano u sljedećem odjeljku Namještanje kočnice prihvatnika za kolut za žicu D100.
Nakon otpuštanja tipke gorionika (kraj zavarivanja, zaustavljanje uvlačenja žice) kolut za žicu ne bi se trebao namatati.
Ako je to slučaj, postavite kočnicu.
Opasnost zbog ispadanja žičane elektrode i pomičnih dijelova.
Posljedica mogu biti ozljede i materijalna šteta.
Prije početka rada mrežni prekidač izvora struje prebacite u položaj „O” i odvojite izvor struje od mreže
Osigurajte navedene uređaje i komponente od ponovnog uključivanja.
Opasnost zbog ispadanja žičane elektrode i pomičnih dijelova.
Posljedica mogu biti ozljede i materijalna šteta.
Prije početka rada mrežni prekidač izvora struje prebacite u položaj „O” i odvojite izvor struje od mreže
Osigurajte navedene uređaje i komponente od ponovnog uključivanja.
Objašnjenje simbola:
Upotrijebljene kratice:
GPr | Vrijeme predprotoka plina (GPr) |
I | Struja zavarivanja |
GPo | Vrijeme naknadnog protoka plina |
Objašnjenje simbola:
Upotrijebljene kratice:
GPr | Vrijeme predprotoka plina (GPr) |
I | Struja zavarivanja |
GPo | Vrijeme naknadnog protoka plina |
Način rada „4-taktni pogon” prikladan je za dulje zavarene šavove.
Objašnjenje simbola:
Upotrijebljene kratice:
GPr | Vrijeme predprotoka plina (GPr) |
I | Struja zavarivanja |
GPo | Vrijeme naknadnog protoka plina |
Način rada „Posebni pogon u 4 koraka” prikladan je osobito za zavarivanje u većim rasponima snage. U Posebnom pogonu s 4 koraka električni luk počinje s malom snagom, a rezultat je jednostavnija stabilizacija električnog luka.
Objašnjenje simbola:
Upotrijebljene kratice:
GPr | Vrijeme predprotoka plina (GPr) |
I-S | Početna struja |
SL | Slope: kontinuirano povećanje / smanjenje struje zavarivanja |
I | glavna struja |
I-E | završna struja |
GPo | Vrijeme naknadnog protoka plina |
Način rada „Točkasto zavarivanje” prikladan je za zavarene spojeve na preklopnim limovima.
Objašnjenje simbola:
Upotrijebljene kratice:
GPr | Vrijeme predprotoka plina (GPr) |
I | Struja zavarivanja |
SPt | Vrijeme točkanja / interval vremena zavarivanja |
GPo | Vrijeme naknadnog protoka plina |
Način rada „Zavarivanje u intervalima s 2-takta” prikladan je za kratke zavarene šavove na tankim limovima kako bi se spriječilo propadanje osnovnog materijala.
Objašnjenje simbola:
Upotrijebljene kratice:
GPr | Vrijeme predprotoka plina (GPr) |
I | Struja zavarivanja |
SPt | Vrijeme točkanja / interval vremena zavarivanja |
SPb | Vrijeme stanke intervala |
GPo | Vrijeme naknadnog protoka plina |
Način rada „Zavarivanje u intervalima s 4-takta” prikladan je za duge zavarene šavove na tankim limovima kako bi se spriječilo propadanje osnovnog materijala.
Objašnjenje simbola:
Upotrijebljene kratice:
GPr | Vrijeme predprotoka plina (GPr) |
I | Struja zavarivanja |
SPt | Vrijeme točkanja / interval vremena zavarivanja |
SPb | Vrijeme stanke intervala |
GPo | Vrijeme naknadnog protoka plina |
Postupak MIG/MAG standardno ručno zavarivanje postupak je MIG/MAG zavarivanja bez sinergijske funkcije.
Promjenom jednog parametra ostali se parametri neće automatski prilagoditi – svi promjenjivi parametri moraju se podesiti pojedinačno.
Postupak MIG/MAG standardno ručno zavarivanje postupak je MIG/MAG zavarivanja bez sinergijske funkcije.
Promjenom jednog parametra ostali se parametri neće automatski prilagoditi – svi promjenjivi parametri moraju se podesiti pojedinačno.
Pri ručnom zavarivanju MIG/MAG postupom na raspolaganju su sljedeći parametri:
Sve zadane vrijednosti parametara ostaju spremljene do sljedeće izmjene. To vrijedi i kada se izvor struje u međuvremenu isključi i ponovno uključi.
Pomoću parametra dinamike mogu se dodatno optimirati rezultati zavarivanja.
Parametar dinamike služi za djelovanje na dinamiku kratkog spoja u trenutku prijenosa kapljica:
– | = tvrđi i stabilniji električni luk |
0 | = neutralni električni luk |
+ | = meki električni luk s malo prskotina |
Sve zadane vrijednosti parametara ostaju spremljene do sljedeće izmjene. To vrijedi i kada se izvor struje u međuvremenu isključi i ponovno uključi.
Sve zadane vrijednosti parametara ostaju spremljene do sljedeće izmjene. To vrijedi i kada se izvor struje u međuvremenu isključi i ponovno uključi.
S pomoću parametra ispravka duljine električnog luka i dinamike mogu se dodatno optimirati rezultati zavarivanja.
Ispravak duljine električnog luka:
– | = kraći električni luk, smanjenje napona zavarivanja |
0 | = neutralni električni luk |
+ | = duži električni luk, povećanje napona zavarivanja |
Dinamika:
za utjecanje na dinamiku kratkog spoja u trenutku prijenosa kapljica
– | = tvrđi i stabilniji električni luk |
0 | = neutralni električni luk |
+ | = meki električni luk s malo prskotina |
Načini rada Točkasto zavarivanje i Zavarivanje u intervalima su MIG/MAG postupci zavarivanja.
Točkasto zavarivanje primjenjuje se kod zavarenih spojeva kojima je moguće pristupiti s jedne strane na limovima koji se preklapaju.
Zavarivanje u intervalima koristi se na tankim limovima.
Budući da dovod žičane elektrode ne slijedi kontinuirano, posuda za taljenje može se ohladiti tijekom vremena stanke intervala. U velikoj se mjeri može izbjeći lokalno pregrijavanje, a time i pregorijevanje osnovnog materijala.
Načini rada Točkasto zavarivanje i Zavarivanje u intervalima su MIG/MAG postupci zavarivanja.
Točkasto zavarivanje primjenjuje se kod zavarenih spojeva kojima je moguće pristupiti s jedne strane na limovima koji se preklapaju.
Zavarivanje u intervalima koristi se na tankim limovima.
Budući da dovod žičane elektrode ne slijedi kontinuirano, posuda za taljenje može se ohladiti tijekom vremena stanke intervala. U velikoj se mjeri može izbjeći lokalno pregrijavanje, a time i pregorijevanje osnovnog materijala.
Priključivanje mrežnog kabela na izvor struje potrebno je samo kod višenaponskih izvora struje.
Opasnost zbog nenamjernog pokretanja postupka zavarivanja.
Posljedica mogu biti ozljede i materijalna šteta.
Čim se uključi izvor struje, pobrinite se da volframova elektroda ne dodiruje neželjeno/nenamjerno dijelove koji provode električnu energiju ili uzemljene dijelove (primjerice kućište...).
Priključivanje mrežnog kabela na izvor struje potrebno je samo kod višenaponskih izvora struje.
Opasnost zbog nenamjernog pokretanja postupka zavarivanja.
Posljedica mogu biti ozljede i materijalna šteta.
Čim se uključi izvor struje, pobrinite se da volframova elektroda ne dodiruje neželjeno/nenamjerno dijelove koji provode električnu energiju ili uzemljene dijelove (primjerice kućište...).
Priključivanje mrežnog kabela na izvor struje potrebno je samo kod višenaponskih izvora struje.
Opasnost zbog nenamjernog pokretanja postupka zavarivanja.
Posljedica mogu biti ozljede i materijalna šteta.
Čim se uključi izvor struje, pobrinite se da volframova elektroda ne dodiruje neželjeno/nenamjerno dijelove koji provode električnu energiju ili uzemljene dijelove (primjerice kućište...).
Objašnjenje simbola:
Upotrijebljene kratice:
GPo | Vrijeme naknadnog protoka plina |
tup | Faza UpSlope: kontinuirano povećavanje struje zavarivanja Trajanje: 0,5 sekundi |
tdown | Faza DownSlope: kontinuirano snižavanje struje zavarivanja Trajanje: 0,5 sekundi |
Objašnjenje simbola:
Upotrijebljene kratice:
GPo | Vrijeme naknadnog protoka plina |
tup | Faza UpSlope: kontinuirano povećavanje struje zavarivanja Trajanje: 0,5 sekundi |
tdown | Faza DownSlope: kontinuirano snižavanje struje zavarivanja Trajanje: 0,5 sekundi |
U slučaju međuopadanja zavarivač pomoću tipke gorionika tijekom faze glavne struje smanjuje struju zavarivanja na namještenu opadajuću struju I-2 .
Objašnjenje simbola:
Upotrijebljene kratice:
GPo | Vrijeme naknadnog protoka plina |
I-S | Faza početne struje: pažljivo zagrijavanje s malom strujom zavarivanja kako bi se ispravno pozicionirao dodatni materijal |
I-1 | Faza glavne struje (faza struje zavarivanja): ravnomjeran dovod temperature u osnovni materijal koji je zagrijan predgrijavanjem |
I-E | Faza završne struje: za sprečavanje pukotina završnog kratera ili šupljina završnog kratera |
I-2 | Faza padajuće struje: međuopadanje struje zavarivanja za sprečavanje pregrijavanja osnovnog materijala na jednom mjestu |
tS | Trajanje početne struje |
tup | Faza UpSlope: kontinuirano povećavanje struje zavarivanja Trajanje: 0,5 sekundi |
tE | Trajanje završne struje |
tdown | Faza DownSlope: kontinuirano snižavanje struje zavarivanja Trajanje: 0,5 sekundi |
Impulsno zavarivanje jest zavarivanje pulsirajućom strujom zavarivanja. Upotrebljava se pri zavarivanju čeličnih cijevi u prinudnim položajima ili pri zavarivanju tankih limova.
Tijekom ovih primjena struja zavarivanja koja je namještena na početku zavarivanja ne pruža uvijek prednosti za cijeli postupak zavarivanja:Impulsno zavarivanje jest zavarivanje pulsirajućom strujom zavarivanja. Upotrebljava se pri zavarivanju čeličnih cijevi u prinudnim položajima ili pri zavarivanju tankih limova.
Tijekom ovih primjena struja zavarivanja koja je namještena na početku zavarivanja ne pruža uvijek prednosti za cijeli postupak zavarivanja:Izvor struje regulira parametar Duty cycle dcY i osnovnu struju I-G u skladu s namještenom pulsirajućom strujom (strujom zavarivanja) i namještenom pulsirajućom frekvencijom.
Parametri koje je moguće namjestiti:
I-S | Početna struja |
I-E | završna struja |
F-P | pulsirajuća frekvencija (1/F-P = vremenski razmak dvaju impulsa) |
I-P | pulsirajuća struja (namještena struja zavarivanja) |
Parametri koje nije moguće namjestiti:
tup | UpSlope |
tdown | DownSlope |
dcY | Duty cycle |
I-G | osnovna struja |
Za opis parametara pogledajte odjeljak Parametri za zavarivanje TIG postupkom od stranice (→).
Informacije o tome treba li štapnu elektrodu zavariti na (+) ili (–) nalazi se na pakiranju štapne elektrode.
Priključivanje mrežnog kabela na izvor struje potrebno je samo kod višenaponskih izvora struje.
Opasnost zbog nenamjernog pokretanja postupka zavarivanja.
Posljedica mogu biti ozljede i materijalna šteta.
Čim se uključi izvor struje, pobrinite se da štapna elektroda ne dodiruje neželjeno dijelove koji provode električnu energiju ili uzemljene dijelove (primjerice kućište...).
Informacije o tome treba li štapnu elektrodu zavariti na (+) ili (–) nalazi se na pakiranju štapne elektrode.
Priključivanje mrežnog kabela na izvor struje potrebno je samo kod višenaponskih izvora struje.
Opasnost zbog nenamjernog pokretanja postupka zavarivanja.
Posljedica mogu biti ozljede i materijalna šteta.
Čim se uključi izvor struje, pobrinite se da štapna elektroda ne dodiruje neželjeno dijelove koji provode električnu energiju ili uzemljene dijelove (primjerice kućište...).
Informacije o tome treba li štapnu elektrodu zavariti na (+) ili (–) nalazi se na pakiranju štapne elektrode.
Priključivanje mrežnog kabela na izvor struje potrebno je samo kod višenaponskih izvora struje.
Opasnost zbog nenamjernog pokretanja postupka zavarivanja.
Posljedica mogu biti ozljede i materijalna šteta.
Čim se uključi izvor struje, pobrinite se da štapna elektroda ne dodiruje neželjeno dijelove koji provode električnu energiju ili uzemljene dijelove (primjerice kućište...).
Dinamika:
za utjecanje na dinamiku kratkog spoja u trenutku prijenosa kapljica
– | = tvrđi i stabilniji električni luk |
0 | = neutralni električni luk |
+ | = meki električni luk s malo prskotina |
Dinamika:
za utjecanje na dinamiku kratkog spoja u trenutku prijenosa kapljica
– | = tvrđi i stabilniji električni luk |
0 | = neutralni električni luk |
+ | = meki električni luk s malo prskotina |
Ova je funkcija aktivirana prema tvorničkim postavkama.
PrednostiLegenda
Hti | Hot-current time = vrijeme vruće struje, 0 – 2 s, tvornička postavka 0,5 s |
HCU | HotStart-current = HotStart struja, 100 – 200 %, tvornička postavka 150 % |
IH | glavna struja = namještena struja zavarivanja |
Parametri Hti i HCU također se mogu postaviti i u izborniku za postavljanje (stranica ). Za opis parametara pogledajte odjeljak Parametar za ručno zavarivanje štapnim elektrodama od stranice (→).
Način funkcioniranja
tijekom namještenog vremena vruće struje (Hti) struja zavarivanja povećava se na određenu vrijednost. Ta vrijednost (HCU) je veća od namještene struje zavarivanja (IH).
Ova je funkcija aktivirana prema tvorničkim postavkama.
Kod električnog luka koji se skraćuje napon zavarivanja može toliko pasti da štapna elektroda postane sklona lijepljenju. Osim toga, može doći do žarenja štapne elektrode.
Ako je aktivna funkcija Anti-Stick, sprječava se žarenje. Ako se štapna elektroda počinje lijepiti, izvor struje odmah isključuje struju zavarivanja. Nakon odvajanja štapne elektrode od izratka bez problema je moguće nastaviti postupak zavarivanja.
Opis parametara potražite u odjeljku Parametar za ručno zavarivanje štapnim elektrodama od stranice (→).
Ulaz u izbornik za postavljanje opisuje se na primjeru postupka zavarivanja MIG/MAG standardno sinergijsko zavarivanje (SYNERGIC).
Pri drugim postupcima zavarivanja ulaz funkcionira jednako.
Ulazak u Izbornik za postavljanje:
S pomoću tipke Postupak odaberite postupak SYNERGIC
Upravljačka ploča nalazi se sada u izborniku Postavljanje postupka „MIG/MAG standardno sinergijsko zavarivanje” - prikazuju se posljednje odabrani parametri za postavljanje.
Izmjena parametra:
S pomoću okretnog gumba slijeva odaberite željeni parametar za postavljanje
S pomoću okretnog gumba zdesna promijenite vrijednost parametra za postavljanje
Izlazak iz Izbornika za postavljanje:
Ulaz u izbornik za postavljanje opisuje se na primjeru postupka zavarivanja MIG/MAG standardno sinergijsko zavarivanje (SYNERGIC).
Pri drugim postupcima zavarivanja ulaz funkcionira jednako.
Ulazak u Izbornik za postavljanje:
S pomoću tipke Postupak odaberite postupak SYNERGIC
Upravljačka ploča nalazi se sada u izborniku Postavljanje postupka „MIG/MAG standardno sinergijsko zavarivanje” - prikazuju se posljednje odabrani parametri za postavljanje.
Izmjena parametra:
S pomoću okretnog gumba slijeva odaberite željeni parametar za postavljanje
S pomoću okretnog gumba zdesna promijenite vrijednost parametra za postavljanje
Izlazak iz Izbornika za postavljanje:
Ulaz u izbornik za postavljanje opisuje se na primjeru postupka zavarivanja MIG/MAG standardno sinergijsko zavarivanje (SYNERGIC).
Pri drugim postupcima zavarivanja ulaz funkcionira jednako.
Ulazak u Izbornik za postavljanje:
S pomoću tipke Postupak odaberite postupak SYNERGIC
Upravljačka ploča nalazi se sada u izborniku Postavljanje postupka „MIG/MAG standardno sinergijsko zavarivanje” - prikazuju se posljednje odabrani parametri za postavljanje.
Izmjena parametra:
S pomoću okretnog gumba slijeva odaberite željeni parametar za postavljanje
S pomoću okretnog gumba zdesna promijenite vrijednost parametra za postavljanje
Izlazak iz Izbornika za postavljanje:
GPr | vrijeme predprotoka plina Jedinica: sekundi Raspon postavke: 0 – 9,9 Tvornička postavka: 0,1 |
GPo | vrijeme naknadnog protoka plina Jedinica: sekundi Raspon postavke: 0 – 9,9 Tvornička postavka: 0,5 |
Fdi | brzina uvlačenja žice Jedinica: m/min (ipm) Raspon postavke: 1 – 18,5 (39,37 – 728,35) Tvornička postavka: 10 (393,7) |
IGc | paljenje Jedinica: amper (A) Raspon postavke: 100 – 390 Tvornička postavka: 300 |
Ito | duljina žice do sigurnosnog isključivanja Jedinica: mm (in) Raspon postavke: OFF, 5 – 100 (OFF, 0,2 – 3,94) Tvornička postavka: OFF Funkcija Ignition Time-Out (Ito) je sigurnosna funkcija. Ako izvor struje nakon namještene dužine žice ne potvrdi paljenje, prekida se uvlačenje žice. |
SPt | vrijeme točkanja Jedinica: sekundi Raspon postavke: OFF, 0,3 – 5 Tvornička postavka: 1 |
SPb | vrijeme stanke intervala Jedinica: sekundi Raspon postavke: OFF, 0,3 – 10 (u koracima od 0,1 s) Tvornička postavka: OFF |
Int | interval Jedinica: – Raspon postavke: 2T (2-taktni), 4T (4-taktni) Tvornička postavka: 2T (2-taktni) |
FAC | vraćanje izvora struje na tvorničke postavke Jednu od tipki za odabir parametara držite pritisnutom 2 s kako biste postavke vratili na stanje isporuke Pri vraćanju izvora struje na tvorničke postavke, veći dio obuhvaćenih postavki se briše. Zadržavaju se:– ako se na digitalnom zaslonu prikaže „PrG”, izvor struje vraćen je na tvorničke postavke
|
2nd | druga razina izbornika za postavljanje (pogledajte odjeljak „Izbornik za postavljanje – razina 2”) |
GPr | Vrijeme predprotoka plina (GPr) Jedinica: sekundi Raspon postavke: 0 - 9,9 Tvornička postavka: 0,1 |
GPo | Vrijeme naknadnog protoka plina Jedinica: sekundi Raspon postavke: 0 - 9,9 Tvornička postavka: 0,5 |
SL | Slope Jedinica: sekundi Raspon postavke: 0 - 9,9 Tvornička postavka: 1 |
I-S | Početna struja Jedinica: % struje zavarivanja Raspon postavke: 0 - 200 Tvornička postavka: 100 |
I-E | završna struja Jedinica: % struje zavarivanja Raspon postavke: 0 - 200 Tvornička postavka: 50 |
t-S | t-S trajanje početne struje Jedinica: sekundi Raspon postavke: 0 - 9,9 Tvornička postavka: 0 |
t-E | Trajanje završne struje Jedinica: sekundi Raspon postavke: 0 - 9,9 Tvornička postavka: 0 |
Fdi | brzina uvlačenja žice Jedinica: m/min (ipm) Raspon postavke: 1 - 18,5 (39.37 - 728.35) Tvornička postavka: 10 (393,7) |
Ito | Duljina žice do sigurnosnog isključivanja Jedinica: mm (in) Raspon postavke: OFF, 5 – 100 (OFF, 0,2 – 3,94) Tvornička postavka: OFF (Isključeno) Funkcija Ignition Time-Out (Ito) sigurnosna je funkcija. Ako izvor struje ne potvrdi paljenje nakon namještene dužine žice, dovod žice se zaustavlja. |
SPt | Vrijeme točkastog zavarivanja Jedinica: sekundi Raspon postavke: 0,3 - 5 Tvornička postavka: 1 |
SPb | Vrijeme stanke intervala Jedinica: sekundi Raspon postavke: OFF, 0,3 – 10 (u koracima od 0,1 s) Tvornička postavka: OFF (Isključeno) |
Int | Interval Jedinica: – Raspon postavke: 2T (2-taktni), 4T (4-taktni) Tvornička postavka: 2T (2-taktni) |
FAC | vraćanje izvora struje na tvorničke postavke Jednu od tipki za odabir parametara držite pritisnutom 2 s kako biste postavke vratili na stanje isporuke Pri vraćanju izvora struje na tvorničke postavke, veći dio obuhvaćenih postavki se briše. Zadržavaju se:– ako se na digitalnom zaslonu prikaže „PrG”, izvor struje vraćen je na tvorničke postavke.
|
2nd | druga razina izbornika za postavljanje (pogledajte odjeljak „Izbornik za postavljanje – razina 2”) |
F-P | Pulsirajuća frekvencija Jedinica: Hertz Raspon postavke: OFF; 1 – 990 (do 10 Hz: u koracima od 0,1 Hz) (do 100 Hz: u koracima od 1 Hz) (više od 100 Hz: u koracima od 10 Hz) Tvornička postavka: OFF (Isključeno) |
tUP | UpSlope Jedinica: sekundi Raspon postavke: 0,01 – 9,9 Tvornička postavka: 0,5 |
tdo | DownSlope Jedinica: sekundi Raspon postavke: 0,01 – 9,9 Tvornička postavka: 1 |
I-S | Početna struja Jedinica: % od glavne struje Raspon postavke: 1 – 200 Tvornička postavka: 35 |
I-2 | Padajuća struja Jedinica: % od glavne struje Raspon postavke: 1 – 100 Tvornička postavka: 50 |
I-E | završna struja Jedinica: % od glavne struje Raspon postavke: 1 – 100 Tvornička postavka: 30 |
GPo | Vrijeme naknadnog protoka plina Jedinica: sekundi Raspon postavke: 0 – 9,9 Tvornička postavka: 9,9 |
tAC | Pripajanje Jedinica: sekundi Raspon postavke: OFF, 0,1 – 9,9 Tvornička postavka: OFF (Isključeno) |
FAC | vraćanje izvora struje na tvorničke postavke Jednu od tipki za odabir parametara držite pritisnutom 2 s kako biste postavke vratili na stanje isporuke Pri vraćanju izvora struje na tvorničke postavke, veći dio obuhvaćenih postavki se briše. Zadržavaju se:– ako se na digitalnom zaslonu prikaže „PrG”, izvor struje vraćen je na tvorničke postavke.
|
2nd | druga razina izbornika za postavljanje (pogledajte odjeljak „Izbornik za postavljanje – razina 2”) |
HCU | HotStart struja Jedinica: % Raspon postavke: 100 – 200 Tvornička postavka: 150 |
Hti | vrijeme vruće struje Jedinica: sekundi Raspon postavke: 0 – 2,0 Tvornička postavka: 0,5 |
Ast | Anti-Stick Jedinica: – Raspon postavke: On, OFF Tvornička postavka: On |
FAC | vraćanje izvora struje na tvorničke postavke Jednu od tipki za odabir parametara držite pritisnutom 2 s kako biste postavke vratili na stanje isporuke Pri vraćanju izvora struje na tvorničke postavke, veći dio obuhvaćenih postavki se briše. Zadržavaju se:– ako se na digitalnom zaslonu prikaže „PrG”, izvor struje vraćen je na tvorničke postavke.
|
2nd | druga razina izbornika za postavljanje (pogledajte odjeljak „Izbornik za postavljanje – razina 2”) |
Ulazak u izbornik Postavljanje – razina 2:
S pomoću tipke Postupak odaberite postupak MIG/MAG standardno-sinergijsko zavarivanja
Upravljačka ploča nalazi se sada u izborniku Postavljanje postupka „MIG/MAG standardno sinergijsko zavarivanje” - prikazuju se posljednje odabrani parametri za postavljanje.
S pomoću okretnog gumba slijeva odaberite parametar za postavljanje „2nd”
Upravljačka ploča nalazi se sada na drugoj razini u izborniku Postavljanje postupka „MIG/MAG standardno sinergijsko zavarivanje” - prikazuju se posljednje odabrani parametri za postavljanje.
Izmjena parametra:
S pomoću okretnog gumba slijeva odaberite željeni parametar za postavljanje
S pomoću okretnog gumba zdesna promijenite vrijednost parametra za postavljanje
Izlazak iz Izbornika za postavljanje:
Prikazuje se parametar prve razine izbornika Postavljanje.
Prikazuje se parametar prve razine izbornika Postavljanje.
Ulazak u izbornik Postavljanje – razina 2:
S pomoću tipke Postupak odaberite postupak MIG/MAG standardno-sinergijsko zavarivanja
Upravljačka ploča nalazi se sada u izborniku Postavljanje postupka „MIG/MAG standardno sinergijsko zavarivanje” - prikazuju se posljednje odabrani parametri za postavljanje.
S pomoću okretnog gumba slijeva odaberite parametar za postavljanje „2nd”
Upravljačka ploča nalazi se sada na drugoj razini u izborniku Postavljanje postupka „MIG/MAG standardno sinergijsko zavarivanje” - prikazuju se posljednje odabrani parametri za postavljanje.
Izmjena parametra:
S pomoću okretnog gumba slijeva odaberite željeni parametar za postavljanje
S pomoću okretnog gumba zdesna promijenite vrijednost parametra za postavljanje
Izlazak iz Izbornika za postavljanje:
Prikazuje se parametar prve razine izbornika Postavljanje.
Prikazuje se parametar prve razine izbornika Postavljanje.
SEt | postavke specifične za zemlju (Standard / USA) ... Std / US Jedinica: – Raspon postavke: Std, US (Standard / USA) Tvornička postavka: Standardni uređaj: Std (dimenzije: cm/mm) Uređaj za SAD: US (dimenzije: in) |
FUS | Mrežni osigurač Maksimalna moguća snaga zavarivanja ograničena je visinom namještenog mrežnog osigurača. Jedinica: A Dostupne vrijednosti mrežnog osigurača usklađuju se s postavkom parametara SEt: Parametar SEt na Std: OFF / 10 / 13 / 16 Parametar SEt na US: OFF / 15 / 20 (samo pri mrežnom naponu od 120 V) Tvornička postavka: OFF (Isključeno) |
r | Otpor strujnog kruga zavarivanja (u mOhm) pogledajte odjeljak Utvrđivanje otpora strujnog kruga zavarivanja (zavarivanje MIG/MAG postupkom) od stranice (→) |
L | induktivitet strujnog kruga zavarivanja (u mikrohenrijima) pogledajte odjeljak Prikaz induktiviteta strujnog kruga zavarivanja od stranice (→) |
EnE | Real Energy Input Jedinica: kJ Raspon postavke: ON / OFF Tvornička postavka: OFF (Isključeno) Budući da se cijeli raspon vrijednosti (1 kJ – 99999 kJ) ne može prikazati na zaslonu s tri mjesta, odabrane su sljedeće varijante prikaza: Vrijednost u kJ: 1 do 999 / prikaz na zaslonu: 1 do 999 Vrijednost u kJ: 1000 do 9 999 / prikaz na zaslonu: 1,00 do 9,99 (bez jednoznamenkaste vrijednosti, primjerice 5270 kJ -> 5.27) Vrijednost u kJ: 10 000 do 99 999 / prikaz na zaslonu: 10,0 do 99,9 (bez jednoznamenkastih i dvoznamenkastih vrijednosti, primjerice 23580 kJ -> 23.6) |
SEt | postavke specifične za zemlju (Standard / USA) ... Std / US Jedinica: – Raspon postavke: Std, US (Standard / USA) Tvornička postavka: Standardni uređaj: Std (dimenzije: cm/mm) Uređaj za SAD: US (dimenzije: in) |
FUS | Mrežni osigurač Maksimalna moguća snaga zavarivanja ograničena je visinom namještenog mrežnog osigurača. Jedinica: A Dostupne vrijednosti mrežnog osigurača usklađuju se s postavkom parametara SEt: Parametar SEt na Std: OFF / 10 / 13 / 16 Parametar SEt na US: OFF / 15 / 20 (samo pri mrežnom naponu od 120 V) Tvornička postavka: OFF (Isključeno) |
r | Otpor strujnog kruga zavarivanja (u mOhm) pogledajte odjeljak Utvrđivanje otpora strujnog kruga zavarivanja (zavarivanje MIG/MAG postupkom) od stranice (→) |
L | induktivitet strujnog kruga zavarivanja (u mikrohenrijima) pogledajte odjeljak Prikaz induktiviteta strujnog kruga zavarivanja od stranice (→) |
EnE | Real Energy Input Jedinica: kJ Raspon postavke: ON / OFF Tvornička postavka: OFF (Isključeno) Budući da se cijeli raspon vrijednosti (1 kJ – 99999 kJ) ne može prikazati na zaslonu s tri mjesta, odabrane su sljedeće varijante prikaza: Vrijednost u kJ: 1 do 999 / prikaz na zaslonu: 1 do 999 Vrijednost u kJ: 1000 do 9 999 / prikaz na zaslonu: 1,00 do 9,99 (bez jednoznamenkaste vrijednosti, primjerice 5270 kJ -> 5.27) Vrijednost u kJ: 10 000 do 99 999 / prikaz na zaslonu: 10,0 do 99,9 (bez jednoznamenkastih i dvoznamenkastih vrijednosti, primjerice 23580 kJ -> 23.6) |
ALC | Prikaz ispravka duljine električnog luka (za postavku načina prikaza parametra Ispravak duljine električnog luka) Raspon postavke: ON / OFF Tvornička postavka: OFF (Isključeno) Kada je odabrana postavka ON (uključeno) i kada je na upravljačkoj ploči odabran i namješten parametar napon zavarivanja
|
SEt | postavke specifične za zemlju (Standard / USA) ... Std / US Jedinica: – Raspon postavke: Std, US (Standard / USA) Tvornička postavka: Standardni uređaj: Std (dimenzije: cm/mm) Uređaj za SAD: US (dimenzije: in) |
FUS | Mrežni osigurač Maksimalna moguća snaga zavarivanja ograničena je visinom namještenog mrežnog osigurača. Jedinica: A Dostupne vrijednosti mrežnog osigurača usklađuju se s postavkom parametara SEt: Parametar SEt na Std: OFF / 10 / 13 / 16 Parametar SEt na US: OFF / 15 / 20 (samo pri mrežnom naponu od 120 V) Tvornička postavka: OFF (Isključeno) |
SEt | postavke specifične za zemlju (Standard / USA) ... Std / US Jedinica: – Raspon postavke: Std, US (Standard / USA) Tvornička postavka: Standardni uređaj: Std (dimenzije: cm/mm) Uređaj za SAD: US (dimenzije: in) |
r | Otpor strujnog kruga zavarivanja (u mOhm) pogledajte odjeljak Utvrđivanje otpora strujnog kruga zavarivanja (ručno elektrolučno zavarivanje) od stranice (→) |
L | induktivitet strujnog kruga zavarivanja (u mikrohenrijima) pogledajte odjeljak Prikaz induktiviteta strujnog kruga zavarivanja od stranice (→) |
FUS | Mrežni osigurač Maksimalna moguća snaga zavarivanja ograničena je visinom namještenog mrežnog osigurača. Jedinica: A Dostupne vrijednosti mrežnog osigurača usklađuju se s postavkom parametara SEt: Parametar SEt na Std: OFF / 10 / 13 / 16 Parametar SEt na US: OFF / 15 / 20 (samo pri mrežnom naponu od 120 V) Tvornička postavka: OFF (Isključeno) |
Utvrđivanjem otpora strujnog kruga zavarivanja moguće je i pri različitim duljinama paketa crijeva uvijek postići jednak rezultat zavarivanja; na taj se način napon zavarivanja na električnom luku uvijek točno regulira, neovisno o duljini i poprečnom presjeku paketa crijeva. Primjena ispravka duljine električnog luka više nije potrebna.
Otpor strujnog kruga zavarivanja nakon utvrđivanja prikazuje se na zaslonu.
r = otpor strujnog kruga zavarivanja u miliohmima (mOhm)
Namješteni napon zavarivanja u slučaju ispravno provedenog utvrđivanja otpora strujnog kruga zavarivanja točno odgovara naponu zavarivanja na električnom luku. Ako se napon na izlaznim utičnicama izvora struje ručno mjeri, on je za pad napona paketa crijeva viši od napona zavarivanja na električnom luku.
Otpor strujnog kruga zavarivanja ovisi o korištenom paketu crijeva:Utvrđivanjem otpora strujnog kruga zavarivanja moguće je i pri različitim duljinama paketa crijeva uvijek postići jednak rezultat zavarivanja; na taj se način napon zavarivanja na električnom luku uvijek točno regulira, neovisno o duljini i poprečnom presjeku paketa crijeva. Primjena ispravka duljine električnog luka više nije potrebna.
Otpor strujnog kruga zavarivanja nakon utvrđivanja prikazuje se na zaslonu.
r = otpor strujnog kruga zavarivanja u miliohmima (mOhm)
Namješteni napon zavarivanja u slučaju ispravno provedenog utvrđivanja otpora strujnog kruga zavarivanja točno odgovara naponu zavarivanja na električnom luku. Ako se napon na izlaznim utičnicama izvora struje ručno mjeri, on je za pad napona paketa crijeva viši od napona zavarivanja na električnom luku.
Otpor strujnog kruga zavarivanja ovisi o korištenom paketu crijeva:Utvrđivanjem otpora strujnog kruga zavarivanja moguće je i pri različitim duljinama paketa crijeva uvijek postići jednak rezultat zavarivanja; na taj se način napon zavarivanja na električnom luku uvijek točno regulira, neovisno o duljini i poprečnom presjeku paketa crijeva. Primjena ispravka duljine električnog luka više nije potrebna.
Otpor strujnog kruga zavarivanja nakon utvrđivanja prikazuje se na zaslonu.
r = otpor strujnog kruga zavarivanja u miliohmima (mOhm)
Namješteni napon zavarivanja u slučaju ispravno provedenog utvrđivanja otpora strujnog kruga zavarivanja točno odgovara naponu zavarivanja na električnom luku. Ako se napon na izlaznim utičnicama izvora struje ručno mjeri, on je za pad napona paketa crijeva viši od napona zavarivanja na električnom luku.
Otpor strujnog kruga zavarivanja ovisi o korištenom paketu crijeva:Rizik pogrešnog mjerenja otpora strujnog kruga zavarivanja.
To se može negativno odraziti na rezultat zavarivanja.
Pobrinite se da izradak u području kliješta za uzemljenje pruža optimalnu kontaktnu površinu (površina je očišćena, nema hrđe...).
Rizik pogrešnog mjerenja otpora strujnog kruga zavarivanja.
To se može negativno odraziti na rezultat zavarivanja.
Pobrinite se da izradak pruža optimalnu kontaktnu površinu za kontaktnu cijev (površina je očišćena, nema hrđe...).
Mjerenje je dovršeno kada se na zaslonu prikazuje otpor strujnog kruga zavarivanja u mOhm (npr. 11,4).
Rizik pogrešnog mjerenja otpora strujnog kruga zavarivanja.
To se može negativno odraziti na rezultat zavarivanja.
Pobrinite se da izradak u području kliješta za uzemljenje pruža optimalnu kontaktnu površinu (površina je očišćena, nema hrđe...).
Rizik pogrešnog mjerenja otpora strujnog kruga zavarivanja.
To se može negativno odraziti na rezultat zavarivanja.
Pobrinite se da izradak pruža optimalnu kontaktnu površinu za elektrodu (površina je očišćena, nema hrđe...).
Mjerenje je dovršeno kada se na zaslonu prikazuje otpor strujnog kruga zavarivanja u mOhm (npr. 11,4).
Produživanje paketa crijeva značajno utječe na induktivitet strujnog kruga zavarivanja te utječe na postupak zavarivanja. Kako bi se dobili najbolji mogući rezultati zavarivanja, važno je da produživanje paketa crijeva bude ispravno.
Produživanje paketa crijeva značajno utječe na induktivitet strujnog kruga zavarivanja te utječe na postupak zavarivanja. Kako bi se dobili najbolji mogući rezultati zavarivanja, važno je da produživanje paketa crijeva bude ispravno.
Uz pomoć parametra postavljanja „L” slijedi prikaz posljednjeg utvrđenog induktiviteta strujnog kruga zavarivanja. Stvarno usklađivanje induktiviteta strujnog kruga zavarivanja odvija se istovremeno s utvrđivanjem otpora strujnog kruga zavarivanja. Više informacija o tome možete pronaći u poglavlju „Utvrđivanje otpora strujnog kruga zavarivanja”.
Posljednji utvrđeni induktivitet strujnog kruga zavarivanja L prikazuje se na desnom digitalnom zaslonu.
L ... Induktivitet strujnog kruga zavarivanja (u mikrohenrijima)
Istovremenim pritiskanjem tipki Odabir parametara lijevo i desno moguće je aktiviranje različitih servisnih parametara.
Otvaranje prikaza:
Prikazuje se prvi parametar „Verzija firmwarea” npr. „1.00 | 4.21”
Odabir parametara zavarivanja:
S pomoću tipki Način rada i Postupak zavarivanja ili okretnog gumba slijeva odaberite željeni parametar za postavljanje
Dostupni parametri zavarivanja
Primjer: | Verzija firmwarea |
Primjer: | Konfiguracija programa za zavarivanje |
Primjer: | Broj trenutačno odabranog programa za zavarivanje |
Primjer: | Prikaz stvarnog vremena gorenja električnog luka od prvog puštanja u pogon; |
Primjer: | Struja motora za pogon za žicu u A |
2nd | 2. razina izbornika za servisne tehničare |
Istovremenim pritiskanjem tipki Odabir parametara lijevo i desno moguće je aktiviranje različitih servisnih parametara.
Otvaranje prikaza:
Prikazuje se prvi parametar „Verzija firmwarea” npr. „1.00 | 4.21”
Odabir parametara zavarivanja:
S pomoću tipki Način rada i Postupak zavarivanja ili okretnog gumba slijeva odaberite željeni parametar za postavljanje
Dostupni parametri zavarivanja
Primjer: | Verzija firmwarea |
Primjer: | Konfiguracija programa za zavarivanje |
Primjer: | Broj trenutačno odabranog programa za zavarivanje |
Primjer: | Prikaz stvarnog vremena gorenja električnog luka od prvog puštanja u pogon; |
Primjer: | Struja motora za pogon za žicu u A |
2nd | 2. razina izbornika za servisne tehničare |
Istovremenim pritiskanjem tipki Odabir parametara lijevo i desno moguće je aktiviranje različitih servisnih parametara.
Otvaranje prikaza:
Prikazuje se prvi parametar „Verzija firmwarea” npr. „1.00 | 4.21”
Odabir parametara zavarivanja:
S pomoću tipki Način rada i Postupak zavarivanja ili okretnog gumba slijeva odaberite željeni parametar za postavljanje
Dostupni parametri zavarivanja
Primjer: | Verzija firmwarea |
Primjer: | Konfiguracija programa za zavarivanje |
Primjer: | Broj trenutačno odabranog programa za zavarivanje |
Primjer: | Prikaz stvarnog vremena gorenja električnog luka od prvog puštanja u pogon; |
Primjer: | Struja motora za pogon za žicu u A |
2nd | 2. razina izbornika za servisne tehničare |
Opasnost od nepravilnog rukovanja i neispravno izvedenih radova.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Sve radove i funkcije opisane u ovom dokumentu smije obavljati samo tehnički educirano stručno osoblje.
S razumijevanjem u cijelosti pročitajte ovaj dokument.
S razumijevanjem pročitajte sve sigurnosne propise i dokumentaciju za korisnika ovog uređaja i svih komponenti sustava.
Opasnost od električne struje.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Prije početka rada isključite sve uključene uređaje i komponente i odvojite ih od strujne mreže.
Osigurajte uključene uređaje i komponente od ponovnog uključivanja.
Nakon otvaranja uređaja s pomoću prikladnog mjernog uređaja provjerite jesu li električno nabijene komponente (primjerice kondenzatori) ispražnjene.
Opasnost od nedostatnih veza za zaštitne vodiče.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Vijci kućišta predstavljaju prikladne veze za zaštitne vodiče za uzemljenje kućišta.
Vijci kućišta ne smiju se zamjenjivati drugim vijcima koji nemaju pouzdanu vezu za zaštitne vodiče.
Opasnost od nepravilnog rukovanja i neispravno izvedenih radova.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Sve radove i funkcije opisane u ovom dokumentu smije obavljati samo tehnički educirano stručno osoblje.
S razumijevanjem u cijelosti pročitajte ovaj dokument.
S razumijevanjem pročitajte sve sigurnosne propise i dokumentaciju za korisnika ovog uređaja i svih komponenti sustava.
Opasnost od električne struje.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Prije početka rada isključite sve uključene uređaje i komponente i odvojite ih od strujne mreže.
Osigurajte uključene uređaje i komponente od ponovnog uključivanja.
Nakon otvaranja uređaja s pomoću prikladnog mjernog uređaja provjerite jesu li električno nabijene komponente (primjerice kondenzatori) ispražnjene.
Opasnost od nedostatnih veza za zaštitne vodiče.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Vijci kućišta predstavljaju prikladne veze za zaštitne vodiče za uzemljenje kućišta.
Vijci kućišta ne smiju se zamjenjivati drugim vijcima koji nemaju pouzdanu vezu za zaštitne vodiče.
Zabilježite serijski broj i konfiguraciju uređaja i dajte tehničkoj podršci detaljne informacije o pogrešci ako:
Uzrok: | Vodovi mreže su prekinuti, mrežni utikač nije priključen |
Uklanjanje: | provjerite mrežne vodove, eventualno priključite mrežni utikač |
Uzrok: | oštećena mrežna utičnica ili mrežni utikač |
Uklanjanje: | zamijenite oštećene dijelove |
Uzrok: | Mrežni osigurač |
Uklanjanje: | zamijenite mrežni osigurač |
uzrok: | oštećen gorionik za zavarivanje ili upravljački vod gorionika za zavarivanje |
uklanjanje: | zamijenite gorionik za zavarivanje |
Uzrok: | preopterećenje |
Uklanjanje: | obratite pažnju na trajanje primjene |
Uzrok: | termo-sigurnosna automatika se isključila |
Uklanjanje: | pričekajte dok ne završi faza hlađenja; izvor struje nakon kratkog vremena samostalno će se ponovno uključiti |
Uzrok: | ograničena je opskrba rashladnim zrakom |
Uklanjanje: | Očistite filtar za zrak, zajamčite dostupnost otvora za prozračivanje – pogledajte odjeljak Održavanje po potrebi, najmanje svaka 2 mjeseca od stranice (→) |
Uzrok: | ventilator u izvoru struje je oštećen |
Uklanjanje: | obavijestite servisnu službu |
Uzrok: | Uzemljenje je pogrešno |
Uklanjanje: | Provjerite polaritet uzemljenja |
Uzrok: | Kabel za struju u gorioniku za zavarivanje je prekinut |
Uklanjanje: | Zamijenite gorionik za zavarivanje |
uzrok: | crijevo za plin nije na pravom priključku za trenutačan postupak zavarivanja |
uklanjanje: | crijevo za plin priključite na pravi priključak za trenutačan postupak zavarivanja |
uzrok: | boca za plin je prazna |
uklanjanje: | zamijenite bocu za plin |
uzrok: | oštećen je regulator tlaka plina |
uklanjanje: | zamijenite regulator tlaka plina |
uzrok: | crijevo za plin nije montirano ili je oštećeno |
uklanjanje: | montirajte ili zamijenite crijevo za plin |
uzrok: | gorionik za zavarivanje je oštećen |
uklanjanje: | zamijenite gorionik za zavarivanje |
uzrok: | magnetni ventil za plin je oštećen |
uklanjanje: | obavijestite službu za servis |
uzrok: | kočnica je presnažno namještena |
uklanjanje: | otpustite kočnicu |
uzrok: | provrt kontaktne cijevi je preuzak |
uklanjanje: | upotrebljavajte odgovarajuću kontaktnu cijev |
uzrok: | kolut za vođenje žice u gorioniku za zavarivanje je oštećen |
uklanjanje: | provjerite postoje li na kolutu za vođenje žice savijeni dijelovi, zaprljanja itd. i po potrebi je zamijenite |
uzrok: | valjci za dovod za upotrijebljenu žičanu elektrodu nisu odgovarajući |
uklanjanje: | upotrebljavajte odgovarajuće valjke za dovod |
uzrok: | pogrešan kontaktni pritisak valjaka za dovod |
uklanjanje: | optimizirajte kontaktni pritisak |
uzrok: | nepravilno produživanje paketa crijeva za gorionik za zavarivanje |
uklanjanje: | paket crijeva za gorionik za zavarivanje postavite što je moguće ravnije, izbjegavajte uske radijuse savijanja |
uzrok: | gorionik za zavarivanje je preslabih karakteristika |
uklanjanje: | obratite pozornost na trajanje primjene i granice opterećenja |
Uzrok: | pogrešni parametri zavarivanja |
Uklanjanje: | Provjerite postavke |
Uzrok: | Slabo uzemljenje |
Uklanjanje: | uspostavite dobar kontakt s radnim dijelom |
Uzrok: | nema zaštitnog plina ili ga je premalo |
Uklanjanje: | Provjerite reduktor plina, crijevo za plin, magnetni ventil za plin, priključak za plin gorionika za zavarivanje itd. |
Uzrok: | Gorionik za zavarivanje nije zabrtvljen |
Uklanjanje: | Zamijenite gorionik za zavarivanje |
Uzrok: | pogrešna ili izbrušena kontaktna cijev |
Uklanjanje: | Zamijenite kontaktnu cijev |
Uzrok: | pogrešna legura žice ili pogrešan promjer žice |
Uklanjanje: | provjerite umetnutu žičanu elektrodu |
Uzrok: | pogrešna legura žice ili pogrešan promjer žice |
Uklanjanje: | Provjerite mogućnost zavarivanja osnovnog materijala |
Uzrok: | Zaštitni plin nije prikladan za leguru žice |
Uklanjanje: | koristite ispravni zaštitni plin |
Ako se na indikatoru prikaže poruka o greški koja nije navedena ovdje, problem prvo pokušajte otkloniti uz pomoć sljedećih postupaka:
Ako se greška i nakon više pokušaja otklanjanja ponovno pojavi ili ako se uz pomoć ovdje navedenih mjera za uklanjanje ne postigne uspjeh:
Uzrok: | nevažeća izmjena promjena postupka zavarivanja tijekom zavarivanja |
Uklanjanje: | tijekom zavarivanja ne provodite nedozvoljene promjene postupka zavarivanja, a poruku o greški potvrdite uz pomoć bilo koje tipke |
Uzrok: | upravljanje izvora struje prepoznalo je primarni prenapon |
Uklanjanje: | Provjerite mrežni napon. Ako se servisni kôd i dalje prikazuje, isključite izvor struje, pričekajte 10 sekundi i zatim ponovno uključite izvor struje. Ako pogreška postoji i nakon toga, obavijestite servisnu službu |
uzrok: | podnapon mreže: mrežni napon je ispod područja tolerancije |
uklanjanje: | provjerite mrežni napon, a ako i nakon toga ostane servisni kôd, obavijestite službu za korisnike |
Uzrok: | prenapon mreže: mrežni napon je prekoračio područje tolerancije |
Uklanjanje: | provjerite mrežni napon. Ako i nakon toga ostane servisni kôd, obavijestite službu za korisnike |
Uzrok: | Pogreška u sustavu za dovod žice – nadstruja brzina žice-motor (pogon s 2 valjka) |
Uklanjanje: | Paket crijeva postavite što je moguće ravnije; provjerite postoje li na kolutu za vođenje žice nabori; provjerite pritisni tlak na pogonu s 2 valjka; provjerite namatanje žice na pogonu s 2 valjka |
Uzrok: | motor sustava za pomicanje žice zastaje ili je oštećen |
Uklanjanje: | provjerite motor sustava za pomicanje žice ili obavijestite službu za korisnike |
Uzrok: | Prevelika temperatura na tiskanoj pločici LSTMAG20 (sekundarni krug) |
Uklanjanje: | ostavite izvor struje da se ohladi, provjerite ventilator i po potrebi ga očistite, provjerite radi li ventilator |
Uzrok: | previsoka temperatura u sekundarnom krugu izvora struje |
Uklanjanje: | ostavite izvor struje da se ohladi, provjerite filtar za zrak i po potrebi ga očistite (pogledajte odjeljak Održavanje po potrebi, najmanje svaka 2 mjeseca na stranici (→)), provjerite radi li ventilator |
Uzrok: | Prevelika temperatura na tiskanoj pločici LSTMAG20 (brzina žice) |
Uklanjanje: | ostavite izvor struje da se ohladi, provjerite filtar za zrak i po potrebi ga očistite (pogledajte odjeljak Održavanje po potrebi, najmanje svaka 2 mjeseca na stranici (→)), provjerite radi li ventilator |
Uzrok: | Prevelika temperatura na tiskanoj pločici LSTMAG20 (udvostručenje napona) |
Uklanjanje: | ostavite izvor struje da se ohladi, provjerite filtar za zrak i po potrebi ga očistite (pogledajte odjeljak Održavanje po potrebi, najmanje svaka 2 mjeseca na stranici (→)), provjerite radi li ventilator |
Uzrok: | previsoka temperatura u izvoru struje |
Uklanjanje: | ostavite izvor struje da se ohladi, provjerite ventilator i po potrebi ga očistite, provjerite radi li ventilator |
Uzrok: | Prevelika temperatura na modulu jedinice za napajanje |
Uklanjanje: | ostavite izvor struje da se ohladi, provjerite radi li ventilator |
Uzrok: | Prevelika temperatura na PFC modulu |
Uklanjanje: | ostavite izvor struje da se ohladi, provjerite radi li ventilator |
Uzrok: | Prevelika temperatura na tiskanoj pločici LSTMAG20 (PFC) |
Uklanjanje: | ostavite izvor struje da se ohladi, provjerite radi li ventilator |
Uzrok: | isključivanje zaštite na izvoru struje da bi se spriječilo pokretanje mrežnog osigurača |
Uklanjanje: | Nakon pauze u zavarivanju od otprilike 90 s briše se poruka, a izvor struje je ponovno spreman za rad. |
Uzrok: | Premala temperatura na tiskanoj pločici (sekundarni krug) |
Uklanjanje: | izvor struje postavite u zagrijavanu prostoriju i ostavite da se zagrije |
uzrok: | preniska temperatura u sekundarnom krugu izvora struje |
uklanjanje: | izvor struje postavite u zagrijavanu prostoriju i ostavite da se zagrije |
Uzrok: | Premala temperatura na tiskanoj pločici LSTMAG20 (brzina žice) |
Uklanjanje: | izvor struje postavite u zagrijavanu prostoriju i ostavite da se zagrije |
Uzrok: | Premala temperatura na tiskanoj pločici LSTMAG20 (udvostručenje napona) |
Uklanjanje: | izvor struje postavite u zagrijavanu prostoriju i ostavite da se zagrije |
Uzrok: | preniska temperatura u izvoru struje |
Uklanjanje: | izvor struje postavite u zagrijavanu prostoriju i ostavite da se zagrije |
Uzrok: | Premala temperatura na modulu jedinice za napajanje |
Uklanjanje: | izvor struje postavite u zagrijavanu prostoriju i ostavite da se zagrije |
Uzrok: | Premala temperatura na PFC modulu |
Uklanjanje: | izvor struje postavite u zagrijavanu prostoriju i ostavite da se zagrije |
Uzrok: | Premala temperatura na tiskanoj pločiciLSTMAG20 (PFC) |
Uklanjanje: | izvor struje postavite u zagrijavanu prostoriju i ostavite da se zagrije |
Uzrok: | nije odabran nijedan pohranjeni program |
Uklanjanje: | odaberite pohranjeni program |
Uzrok: | aktivna je funkcija „Ignition Time-Out”; unutar zahtijevane dužine žice koja je namještena u izborniku za postavke nema protoka struje. Aktiviralo se sigurnosno isključivanje izvora struje |
Uklanjanje: | skratite slobodni kraj žice; ponovno pritisnite tipku gorionika; očistite površinu izratka; po potrebi u izborniku postavki namjestite parametar „Ito” |
Uzrok: | Prekid električnog luka kod zavarivanja TIG postupkom |
Uklanjanje: | Tipku gorionika iznova pritisnite, očistite površinu izratka |
Uzrok: | odabrani program zavarivanja nije valjan |
Uklanjanje: | odaberite valjani program zavarivanja |
Uzrok: | nije uspjelo određivanje otpora strujnog kruga zavarivanja |
Uklanjanje: | maseni kabel, kabel za struju ili paket crijeva provjerite i po potrebi zamijenite, ponovno pokrenite utvrđivanje otpora strujnog kruga zavarivanja |
U normalnim uvjetima sustav za zavarivanje zahtijeva tek minimum brige i održavanja. No važno je pridržavati se nekih napomena kako bi sustav za zavarivanje godinama ostao spreman za rad.
U normalnim uvjetima sustav za zavarivanje zahtijeva tek minimum brige i održavanja. No važno je pridržavati se nekih napomena kako bi sustav za zavarivanje godinama ostao spreman za rad.
Opasnost od nepravilnog rukovanja i neispravno izvedenih radova.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Sve radove i funkcije opisane u ovom dokumentu smije obavljati samo tehnički educirano stručno osoblje.
S razumijevanjem u cijelosti pročitajte ovaj dokument.
S razumijevanjem pročitajte sve sigurnosne propise i dokumentaciju za korisnika ovog uređaja i svih komponenti sustava.
Opasnost od električne struje.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Prije početka rada isključite sve uključene uređaje i komponente i odvojite ih od strujne mreže.
Osigurajte uključene uređaje i komponente od ponovnog uključivanja.
Nakon otvaranja uređaja s pomoću prikladnog mjernog uređaja provjerite jesu li električno nabijene komponente (primjerice kondenzatori) ispražnjene.
Opasnost od nedostatnih veza za zaštitne vodiče.
Posljedica mogu biti teške ozljede i materijalna šteta.
Vijci kućišta predstavljaju prikladne veze za zaštitne vodiče za uzemljenje kućišta.
Vijci kućišta ne smiju se zamjenjivati drugim vijcima koji nemaju pouzdanu vezu za zaštitne vodiče.
Opasnost zbog mokrog filtra zraka.
Posljedica može biti materijalna šteta
Pobrinite se da je filtar zraka suh pri montaži.
Opasnost od utjecaja stlačenog zraka.
Posljedica može biti materijalna šteta.
Elektroničke komponente nemojte ispuhivati iz neposredne blizine.
Uređaj odlažite samo u skladu s važećim nacionalnim i regionalnim odredbama.
Prosječna potrošnja žičanih elektroda pri brzini dodavanja žice od 5 m/min | |||
| Promjer žičane elektrode od 1,0 mm | Promjer žičane elektrode od 1,2 mm | Promjer žičane elektrode od 1,6 mm |
Čelična žičana elektroda | 1,8 kg/h | 2,7 kg/h | 4,7 kg/h |
Aluminijska žičana elektroda | 0,6 kg/h | 0,9 kg/h | 1,6 kg/h |
Žičane elektrode od legure kroma i nikla | 1,9 kg/h | 2,8 kg/h | 4,8 kg/h |
Prosječna potrošnja žičanih elektroda pri brzini dodavanja žice od 10 m/min | |||
| Promjer žičane elektrode od 1,0 mm | Promjer žičane elektrode od 1,2 mm | Promjer žičane elektrode od 1,6 mm |
Čelična žičana elektroda | 3,7 kg/h | 5,3 kg/h | 9,5 kg/h |
Aluminijska žičana elektroda | 1,3 kg/h | 1,8 kg/h | 3,2 kg/h |
Žičane elektrode od legure kroma i nikla | 3,8 kg/h | 5,4 kg/h | 9,6 kg/h |
Prosječna potrošnja žičanih elektroda pri brzini dodavanja žice od 5 m/min | |||
| Promjer žičane elektrode od 1,0 mm | Promjer žičane elektrode od 1,2 mm | Promjer žičane elektrode od 1,6 mm |
Čelična žičana elektroda | 1,8 kg/h | 2,7 kg/h | 4,7 kg/h |
Aluminijska žičana elektroda | 0,6 kg/h | 0,9 kg/h | 1,6 kg/h |
Žičane elektrode od legure kroma i nikla | 1,9 kg/h | 2,8 kg/h | 4,8 kg/h |
Prosječna potrošnja žičanih elektroda pri brzini dodavanja žice od 10 m/min | |||
| Promjer žičane elektrode od 1,0 mm | Promjer žičane elektrode od 1,2 mm | Promjer žičane elektrode od 1,6 mm |
Čelična žičana elektroda | 3,7 kg/h | 5,3 kg/h | 9,5 kg/h |
Aluminijska žičana elektroda | 1,3 kg/h | 1,8 kg/h | 3,2 kg/h |
Žičane elektrode od legure kroma i nikla | 3,8 kg/h | 5,4 kg/h | 9,6 kg/h |
Prosječna potrošnja žičanih elektroda pri brzini dodavanja žice od 5 m/min | |||
| Promjer žičane elektrode od 1,0 mm | Promjer žičane elektrode od 1,2 mm | Promjer žičane elektrode od 1,6 mm |
Čelična žičana elektroda | 1,8 kg/h | 2,7 kg/h | 4,7 kg/h |
Aluminijska žičana elektroda | 0,6 kg/h | 0,9 kg/h | 1,6 kg/h |
Žičane elektrode od legure kroma i nikla | 1,9 kg/h | 2,8 kg/h | 4,8 kg/h |
Prosječna potrošnja žičanih elektroda pri brzini dodavanja žice od 10 m/min | |||
| Promjer žičane elektrode od 1,0 mm | Promjer žičane elektrode od 1,2 mm | Promjer žičane elektrode od 1,6 mm |
Čelična žičana elektroda | 3,7 kg/h | 5,3 kg/h | 9,5 kg/h |
Aluminijska žičana elektroda | 1,3 kg/h | 1,8 kg/h | 3,2 kg/h |
Žičane elektrode od legure kroma i nikla | 3,8 kg/h | 5,4 kg/h | 9,6 kg/h |
Promjer žičane elektrode | 1,0 mm | 1,2 mm | 1,6 mm | 2,0 mm | 2 x 1,2 mm (TWIN) |
Prosječna potrošnja | 10 l/min | 12 l/min | 16 l/min | 20 l/min | 24 l/min |
Veličina mlaznice za plin | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 10 |
Prosječna potrošnja | 6 l/min | 8 l/min | 10 l/min | 12 l/min | 12 l/min | 15 l/min |
Pregled s ključnim sirovinama:
Pregled ključnih sirovina sadržanih u ovom uređaju možete pronaći na sljedećoj internetskoj adresi.
www.fronius.com/en/about-fronius/sustainability.
Pregled s ključnim sirovinama:
Pregled ključnih sirovina sadržanih u ovom uređaju možete pronaći na sljedećoj internetskoj adresi.
www.fronius.com/en/about-fronius/sustainability.
Za uređaje koji su namijenjeni za rad s posebnim naponima vrijede tehnički podaci na natpisnoj pločici.
Trajanje aktivnosti (ED) razdoblje je 10-minutnog ciklusa u kojem uređaj smije raditi s navedenom snagom, a da se ne pregrije.
Vrijednosti navedene na natpisnoj pločici za ED odnose se temperaturu okoline od 40 °C.
Ako je temperatura okoline više, ED ili snaga moraju se u skladu s tim smanjiti.
Primjer: Zavarivanje sa 150 A pri 60 % ED
Ako uređaj treba ostati raditi bez prekida:
Mrežni napon (U1) |
|
|
| 1 x | 230 V | |
Maks. učinkovita primarna struja (I1eff) |
|
|
|
| 16 A | |
Maks. primarna struja (I1max) |
|
|
| 26 A | ||
Mrežni osigurač | 16 A inertno | |||||
Maks. prividna snaga (S1max) | 5,98 kVA | |||||
|
|
|
|
|
|
|
Tolerancija mrežnog napona | – 20 / + 15 % | |||||
Frekvencija mreže | 50/60 Hz | |||||
Cos Phi (1) | 0,99 | |||||
Maks. dopuštena mrežna impedancija Zmax na PCC1) |
| 250,02 mOhm | ||||
Preporučena zaštitna sklopka struje kvara |
| Vrsta B | ||||
|
|
|
|
|
|
|
Raspon struje zavarivanja (I2) |
|
|
|
|
| |
MIG/MAG |
|
| 10 – 210 A | |||
Štapna elektroda |
|
| 10 – 180 A | |||
TIG |
|
| 10 – 230 A | |||
Struja zavarivanja pri | 10 min / 40 °C (104 °F) |
| 30 % | 60 % | 100 % | |
MIG/MAG | U1 230 V |
|
| 210 A | 170 A | 150 A |
Struja zavarivanja pri | 10 min / 40 °C (104 °F) |
| 35 % | 60 % | 100 % | |
Štapna elektroda | U1 230 V |
|
| 180 A | 150 A | 130 A |
Struja zavarivanja pri | 10 min / 40 °C (104 °F) |
| 35 % | 60 % | 100 % | |
TIG | U1 230 V |
|
| 230 A | 200 A | 170 A |
Raspon izlaznog napona prema karakterističnoj krivulji standarda (U2) |
|
|
| |||
MIG/MAG |
|
| 14,5 – 24,5 V | |||
Štapna elektroda |
|
| 20,4 – 27,2 V | |||
TIG |
|
| 10,4 – 19,2 V | |||
Napon praznog hoda (U0 peak / U0 r.m.s) |
| 90 V | ||||
|
|
|
|
|
|
|
IP zaštita |
|
| IP 23 | |||
Vrsta hlađenja |
|
| AF | |||
Kategorija prenapona |
|
| III (Isključeno) | |||
Stupanj onečišćenja prema normi IEC60664 |
| 3 | ||||
EMC klasa uređaja |
| A2) | ||||
Sigurnosna oznaka |
| S, CE | ||||
Dimenzije d x š x v |
| 560 x 215 x 370 mm | ||||
Težina |
|
| 15 kg | |||
|
|
|
|
|
|
|
Maks. tlak zaštitnog plina |
|
| 5 bara | |||
|
|
|
|
|
|
|
Brzina žice |
| 1,5 – 18 m/min | ||||
Pogon za žicu |
| Pogon s dva valjka | ||||
Promjer žice | 0,6 – 1,2 mm | |||||
Promjer kolutova za žicu |
| maks. 200 mm | ||||
Težina kolutova za žicu |
| maks. 6,8 kg | ||||
Maks. emisija buke (LWA) |
| 65,5 dB (A) | ||||
Potrošnja energije u stanju praznog hoda pri 230 V |
| 17,4 W | ||||
Energetska učinkovitost izvora struje pri |
| 89 % |
1) | Sučelje za javnu strujnu mrežu s 230 V i 50 Hz |
2) | Uređaj klase emisije A nije predviđen za korištenje u stambenim područjima u kojima se električna opskrba vrši preko javne niskonaponske mreže. Frekvencije vodova ili emitirane frekvencije mogu utjecati na elektromagnetsku kompatibilnost. |
Mrežni napon (U1) |
|
|
| 1 x | 120 V | |
Maks. učinkovita primarna struja (I1eff) |
|
|
|
| 15 A | |
Maks. primarna struja (I1max) |
|
|
| 20 A | ||
Mrežni osigurač | 15 A inertno | |||||
Maks. prividna snaga (S1max) | 2,40 kVA | |||||
|
|
|
|
|
|
|
Mrežni napon (U1) |
|
|
| 1 x | 120 V | |
Maks. učinkovita primarna struja (I1eff) |
|
|
|
| 20 A | |
Maks. primarna struja (I1max) |
|
|
| 29 A | ||
Mrežni osigurač | 20 A inertno | |||||
Maks. prividna snaga (S1max) | 3,48 kVA | |||||
|
|
|
|
|
|
|
Mrežni napon (U1) |
|
|
| 1 x | 230 V | |
Maks. učinkovita primarna struja (I1eff) |
|
|
|
| 16 A | |
Maks. primarna struja (I1max) |
|
|
| 26 A | ||
Mrežni osigurač | 16 A inertno | |||||
Maks. prividna snaga (S1max) | 5,98 kVA | |||||
|
|
|
|
|
|
|
Mrežni napon (U1) |
|
|
| 1 x | 240 V | |
Maks. učinkovita primarna struja (I1eff) |
|
|
|
| 15 A | |
Maks. primarna struja (I1max) |
|
|
| 26 A | ||
Mrežni osigurač2) | 20 A inertno3) | |||||
Maks. prividna snaga (S1max) | 6,24 kVA | |||||
|
|
|
|
|
|
|
Tolerancija mrežnog napona | – 20 / + 15 % | |||||
Frekvencija mreže | 50/60 Hz | |||||
Cos Phi | 0,99 | |||||
Maks. dopuštena mrežna impedancija Zmax na PCC1) |
| 250,02 mOhm | ||||
Preporučena zaštitna sklopka struje kvara |
| Vrsta B | ||||
|
|
|
|
|
|
|
Raspon struje zavarivanja (I2) |
|
|
|
|
| |
MIG/MAG |
|
| 10 – 210 A | |||
Štapna elektroda |
|
| 10 – 180 A | |||
TIG |
|
| 10 – 230 A | |||
Struja zavarivanja pri | 10 min / 40 °C (104 °F) |
| 30 % | 60 % | 100 % | |
MIG/MAG | U1 120 V | (15 A) |
| 105 A | 95 A | 80 A |
| U1 120 V | (20 A) |
| 135 A | 120 A | 105 A |
| U1 230 V |
|
| 210 A | 170 A | 150 A |
Struja zavarivanja pri | 10 min / 40 °C (104 °F) |
| 35 % | 60 % | 100 % | |
Štapna elektroda | U1 120 V | (15 A) |
| 90 A | 80 A | 70 A |
| U1 120 V | (20 A) |
| 110 A | 100 A | 90 A |
| U1 230 V |
|
| 180 A | 150 A | 130 A |
Struja zavarivanja pri | 10 min / 40 °C (104 °F) |
| 35 % | 60 % | 100 % | |
TIG | U1 120 V | (15 A) |
| 135 A | 120 A | 105 A |
| U1 120 V | (20 A) |
| 160 A | 150 A | 130 A |
| U1 230 V |
|
| 230 A | 200 A | 170 A |
Raspon izlaznog napona prema karakterističnoj krivulji standarda (U2) |
|
|
| |||
MIG/MAG |
|
| 14,5 – 24,5 V | |||
Štapna elektroda |
|
| 20,4 – 27,2 V | |||
TIG |
|
| 10,4 – 19,2 V | |||
Napon praznog hoda (U0 peak / U0 r.m.s) |
| 90 V | ||||
|
|
|
|
|
|
|
IP zaštita |
|
| IP 23 | |||
Vrsta hlađenja |
|
| AF | |||
Kategorija prenapona |
|
| III (Isključeno) | |||
Stupanj onečišćenja prema normi IEC60664 |
| 3 | ||||
EMC klasa uređaja |
| A4) | ||||
Sigurnosna oznaka |
| S, CE, CSA | ||||
Dimenzije d x š x v |
| 560 x 215 x 370 mm | ||||
Težina |
|
| 15,2 kg | |||
|
|
|
|
|
|
|
Maks. tlak zaštitnog plina |
|
| 5 bara | |||
|
|
|
|
|
|
|
Brzina žice |
| 1,5 – 18 m/min | ||||
Pogon za žicu |
| Pogon s dva valjka | ||||
Promjer žice | 0,6 – 1,2 mm | |||||
Promjer kolutova za žicu |
| maks. 200 mm | ||||
Težina kolutova za žicu |
| maks. 6,8 kg | ||||
Maks. emisija buke (LWA) |
| 65,5 dB (A) | ||||
Potrošnja energije u stanju praznog hoda pri 230 V |
| 17,4 W | ||||
Energetska učinkovitost izvora struje pri |
| 89 % |
1) | Sučelje za javnu strujnu mrežu s 230 V i 50 Hz |
2) | Vrijedi samo za SAD: Ako se umjesto osigurača upotrebljava automatski osigurač, krivulja struje/vremena automatskog osigurača mora biti u skladu s prethodno navedenim mrežnim osiguračem. Ako je struja okidanja automatskog osigurača veća od struje okidanja prethodno navedenog mrežnog osigurača, i to je dopušteno. |
3) | Vrijedi samo za SAD: Inertni osigurač u skladu s razredom UL RK5 (pogledajte UL 248). |
4) | Uređaj klase emisije A nije predviđen za korištenje u stambenim područjima u kojima se električna opskrba vrši preko javne niskonaponske mreže. Frekvencije vodova ili emitirane frekvencije mogu utjecati na elektromagnetsku kompatibilnost. |
TransSteel 2200c EF | TransSteel 2200 Set EF |
|
|
|
|
Baza podataka programa zavarivanja: DB 3815
Baza podataka programa zavarivanja: DB 3815